Reklam
Reklam

SİNEMADA BU HAFTA (6 Mayıs 2016)

SİNEMADA BU HAFTA (6 Mayıs 2016)
  • 05.05.2016
  • 1.627 kez okundu
Reklam

Hazırlayan: Tuncay Şerif

tuncayserif@gmail.com

sinema@kulturgazetesi.com

kultursanat@kulturgazetesi.com

**

06 Mayıs 2016 Cuma Filmleri

FİLMİN ADI: Cinnia: İfritin Diyeti

Tür : Gerilim ,  Korku

Yapım : 2016 – Türkiye

Yönetmen : Şahin Yiğit,  Özgür Özberk

Senaryo : İbrahim Hakkı Öztürk

Oyuncular : Özgür Özberk,  Gülşah Çomoğlu,  Serap Önder,  Kirkor Dinçkayıkçı,  Fatma Öney

Yapımcı firma: Özgür Yapımlar

Dağıtım: MCfilm

Filmin konusu:

Üç genç arkadaş Cin temalı bir korku filmi yapmaya karar verirler. Kendilerine sağlam bir hikâye bulmak isteyen gençler o civarda yaşayan bir Mühr-ü Vekil’in kapısını çalarlar. Ancak cinci hoca onları olabilecek ürkütücü olaylara karşı uyarır.  Film yapma arzusu baskın çıman gençler, o andan itibaren aradıkları korku hikâyesinin asıl oyuncuları olacaklarını bilmeden kendi korku verici hikâyelerinin dehşetini yaşarlar. Hayatlarının en ağır bedelini ödeyeceklerdir.

HAFTANIN DİĞER FİLMLERİ:

İşkence Odası

10 yaşındaki Lucie tutsak alındığı, depodan kurtulmayı başarır. Lucie, ona sahip çıkan yetimhanede Anna adlı bir kızla tanışır. Geçmişinin izlerinden Anna sayesinde yavaş yavaş kurtulmaya başlar. Ancak kolay kolay kapanmayacak bu izler, 15 yıl sonra Lucie’yi intikam almaya yöneltecektir. Ancak intikam duygusu onu büyük bir tehlikenin içine çeker. Ona tüm bu acıları yaşatan adamı bulduğunda ise çok daha büyük bir kâbusun içine düştüğünü fark edecektir. Yönetmenliğini Kevin Goetz ile Michael Goetz’in yaptığı filmde Troian Bellisario, Bailey Noble, Kate Burton ile Caitlin Carmichaelrol alıyor. İşkence Odası (Martyrs), Bir Film dağıtımıyla Bir Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Sonsuzluk Teorisi

Sömürge Hindistan 1913 yılı. 25 yaşındaki Ramanujan dahi özellikteki bir katiptir. Kendi kendini eğitmiş ama üniversiteyi bitirememiştir. Müthişbir matematik dehasıdır. Meslektaşlarının onu reddetmesine ve küçümsemesine rağmen tutkusunun peşinden gitmeye kararlıdır. Ramanujan, Cambridge’deki Trinity Üniversitesindeki tanınmış İngiliz matematik profesörü G. H. Hardy’ye bir mektup yazar. Hardy, onu Cambridge’e çağırır. Herkesin ilgisini çekecek müthiş bir teoriye imza atar. Matt Brown’ın yönettiği filmde, Dev Patel, Jeremy Irons, Devika Bhise ile Stephen Fry oynuyor. Sonsuzluk Teorisi (The Man Who Knew Infinity), PinemArt Film dağıtımıyla PinemArt Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

İnsanüstü güçleri olan Yenilmezler,  dahil oldukları bir olay sebebi ile politikacıları karşılarına alırlar. istenmedik sonuçlar sebebi ile politik baskı artar. Bunun üzerine Yenilmezler iki gruba ayrılır. Birinin başında Yenilmezler’in hükümet baskısı olmaksızın özgür bir biçimde insanlığı korumaya devam etmesini arzulayan Steve Rogers; diğerinin başında ise hükümet kontrolünü ve denetimini destekleyen Tony Stark vardır. Aralarındaki gerginlik had safhaya ulaşır.

Filminyönetmenleri: Anthony Russo ile Joe Russo. Oyuncular: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson ile Sebastian Stan. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War), UIP Filmcilik dağıtımıyla UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Çöl Kraliçesi

1900’lü yılların başı. Meraklı ve maceracı bir kadın olan Gertrude, İngiltere’nin dışındaki hayatı görmek istediği için elçilikte görevli olarak Tahran’a gider ve burada elçilik sekreteri Henry Cadogan’a aşık olur. Bu aşk yanlış anlaşılmış kişilerle birlikte hayat boyu sürecek bir maceranın başlangıcı olur. Bu macerada yolu Arabları Osmanlıya karşı ayaklandırmakla görevli T. E. Lawrence ve Osmanlı İmparatorluğu’nda görev yapmakta olan general Charles Doughty – Wylie ile kesişir.

Werner Herzog’un yönettiği filmin başlıca rollerinde Nicole Kidman, James Franco, Robert Pattinson ile Damian Lewis oynuyor.  Çöl Kraliçesi (Queen of the Desert), Chantier Films dağıtımıyla Chantier Films tarafından vizyona çıkarıldı.

 

**

Ankara Yazı: Veda Mektubu

Sıkıyönetim yıllarında, Ankara’da solcuların gittiği bir kahvehane taranır. Bu olay daha sonraları Balgat Katliamı olarak anılacaktır. Olaydan birkaç saat sonra, polis olayla bağlantısı olduğunu düşündüğü birçok ülkücü genci gözaltına alır. İçlerinde o sırada 20 yaşlarında olan Mustafa Pehlivanoğlu adında bir genç de vardır. Genç sorgu sırasında işkencelere dayanamaz ve suçu kabul eder. Bu ifadesi ile İdam cezası alan Mustafa bir sabah, anne ve babasının haberi bile olmadan idam edilir. Ailesi perişandır.

Yönetmen: Kemal Uzun. Oyuncular: Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Münir Can Cindoruk ile Burçin Abdullah. Ankara Yazı: Veda Mektubu, Mars Dağıtım dağıtımıyla Gala Film Fest tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Yar1m (Yarım)

Fidan 15 yaşında bir köy kızıdır. Ailesiyle birlikte Doğu’da bir dağ köyünde yaşamaktadır. Babası, kızını nasıl bir damada verdiğini bilmeden tanımadıkları bir aileye gelin olarak verir. Fidan’ı almaya gelen aile, Ege’de yaşamaktadır. Hayatında ilk kez uzun bir yolculuğa çıkan Fidan, yolculuk sonunda kocası olacak geri zekalı bir adamla tanışır. Damat Salih, yaşına rağmen zekâsı gelişmemiş küçük bir çocuk gibidir. Fiziken 35 yaşında olsa da, gerçek yaşı Fidan’dan da küçüktür. Daha 15 yaşında olan fidan bunun acısını kat kat yaşayacaktır.

Yönetmen: Çağıl Nurhak Aydoğdu. Oyuncular:  Eca Tatay, Serhat Yiğit, Recep Yener ile Hülya Böceklioğlu. Yar1m (Yarım), The Moments Entertainment dağıtımıyla Rüzgar Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Adım Adım: Işığa Giden Yol

Eski bir balet olan Şevket’in hayatı, oğlu Tolga’nın görme engelli kızı Ayşen’i ona bırakmasıyla bir anda karmakarışık olur. Yaşama müzik ile tutunan Ayşen’e kendini adayan Şevket, bu umut yolculuğunda çok farklı hayatlarla karşılaşır. Şevket, kariyerinin zirvesinde geçirdiği trafik kazası ile her şeyi tepetaklak olan Gökhan, engelini kabul edemeyen Can, “Adım Adım” hayat mücadelesine etmeye karar verir. Engelli olmanın hayatı yaşamaya engel teşkil etmediğini gösterecektir.

Filmin yönetmeni Sinan Uzun. Oyuncular: Haldun Dormen, Asuman Dabak, Can Filiz ile Yüksel Ünal. Adım Adım: Işığa Giden Yol, Bir Film dağıtımıyla Toprak Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Başgan 

Kıbrıs’ta Türklerle Rumlar, iki ayrı devlet çatısı altında yaşamaktadır. Güneyi Avrupa Birliği’ne girmiş, ancak kuzeyinde Türk yönetimi olduğu için Avrupa birliğine alınmamıştır. Başganlık iddiasında olan Arif Salih Kırdağ, Rumlarla Türkleri yeniden bir devlet çatısı altında toplayarak, 40 yılı aşkın süredir devam eden Kıbrıs sorununu çözeceğine kendini fazlaca inandırmıştır.  Buna destek ararken de kendi gerçekliğini kaybetmiş bir politikacıdır. Başgan Kıbrıs problemini gerçekten çözebilecek midir?  Orhan Eskiköy’ün yönettiği Filmde Arif Salih Kırdağ ile Hülya Kırdağ başrollerde oynuyor.  Belgesel türündeki Başgan filmi, Perişan Film dağıtımıyla Perişan Film tarafından vizyona çıkarıldı.

 

**

5 Dakkada Değişir Bütün İşler

Sedat, Harun ve Cihan, orta halli bir mahallede yaşayan 3 yakın arkadaştır. İnternet cafe işleten Sedat, bahisten para kazanır ve aynı gece bir bara eğlenmeye giderler. Sedat abileri onlara göz kulak olacaktır. Ancak yüksek gelen hesabı ödeyemeyen kafadarlar, Bar sahibi psikopat mafya Tavşan Rıza’nın hışmına uğrarlar. Yaka paça dışarı atılan kafadarlar o gece tahmin bile edemeyecekleri olaylara karışırlar. Kendilerini karakolda bulurlar.

Yönetmen: Orçun Benli. Oyuncular: Bülent Şakrak, Haki Biçici, Kaan Turgut ile Emre Altuğ. 5 Dakkada Değişir Bütün İşler, Chantier Films dağıtımıyla TFT Yapım, Uzak Yakın Film tarafından vizyona çıkarıldı.

 

 

 

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ