Reklam
Reklam

SİNEMADA BU HAFTA (27 Mayıs 2016)

VİZYONA GİREN YENİ FİLMLER: Para Tuzağı (Money Monster), Rüzgarın Oğlu (Race), Cinni: Uyanış, Kronik (Chronic), Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden (Alice Through the Looking Glass), Blinky Bill: Kahraman Koala (Blinky Bill The Movie), 1 Kezban 1 Mahmut: Adana Yollarında, Memleket, Abbasın Melekleri

SİNEMADA BU HAFTA (27 Mayıs 2016)
  • 27.05.2016
  • 1.671 kez okundu
Reklam

27 Mayıs 2016 Cuma Filmleri

Hazırlayan: Tuncay Şerif

tuncayserif@gmail.com

sinema@kulturgazetesi.com

kultursanat@kulturgazetesi.com

***

HAFTANIN FİLMİNİN KÜNYESİ

Filmin Diğer Adı : Para Canavarı

Tür : Dram ,  Gerilim

Süre: 95 Dak.

Yapım : 2016 – ABD

Yönetmen : Jodie Foster

Senaryo : Jim Kouf,  Alan DiFiore,  Jamie Linden

Oyuncular : Julia Roberts,  George Clooney,  Giancarlo Esposito,  Jack O’Connell,  Dominic West

Yapımcı : George Clooney,  Grant Heslov

Dağıtım: Warner Bros.

Para Tuzağı

George Clooney ve Julia Roberts finans televizyonu sunucusu Lee Gates ve yapımcısı Patty Fenn’i canlandırıyorlar. İkili, her şeyini kaybetmiş kızgın bir yatırımcının (Jack O’Connell) stüdyoyu zorla ele geçirmesiyle kendilerini aşırı bir durumun içinde bulurlar. Kızgın yatırımcı, silah zoruyla stüdyada yayın yapan Lee Gates’e bombalı yelek giydirir ve tehditler savurur. Canlı yayında herkes bu anı izlemektedir. Lee ve Patty, gergin ve zoraki bir durum olan bu canlı yayın sırasında, Televizyondaki milyonlara günümüzün hızlı tempolu ve küresel piyasalarının kalbindeki bir komplonun ardında yatan gizemi açığa çıkarmak için öfkeyle ve zamanla yarışmaları gerekir.

HAFTANIN DİĞER FİLMLERİ

Rüzgarın Oğlu

Rüzgarın Oğlu (Race), tarihin en iyi atleti olmak için çıktığı yolda efsanevi bir yıldız olan ve 1936 Olimpiyatları’nda Adolf Hitler’in Ari üstünlüğü görüşüne karşı mücadele ederek dünya sahnesine çıkan Jesse Owens’ın gerçek ve etkileyici hikâyesini anlatıyor. Film, asıl adı James Cleveland olan Jesse Owens’ın olimpiyat efsanesi olma mücadelesini anlatırken izleyiciye ırkçı hareketlerin yanlışlığı konusunda ilham da veriyor.

Stephen Hopkins’in yönettiği filmde Stephan James, Jason Sudeikis, Jeremy Irons ile William Hurt rol alıyor.  Rüzgarın Oğlu (Race), PinemArt Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Cinni: Uyanış

Dilara, çocukluğu zorlu geçmiş, kendi halinde yaşayan, tercüman olduğu için evde calışan ve bu yüzden çok dışarı çıkmayan bir kadındır. Bu monoton hayatı, bir gece evinin bahçesinde tanımadığı bir adamın cesedinin yanında uyanmasıyla tamamen değişir. O geceden sonra, onu dehşete düşüren, paranormal olaylar yaşamaya başlayacaktır. Dilara, kendisine neler olduğunu, kimlerin O’na musallat olduğunu araştırırken, asıl gerçekle yüzleşir. Filmin yönetmeni Emre Aydın.  Oyuncular: Eda Köksal, Gökçen Gökçebağ, Merve Deniz ile Birgül Kenarcı.

Cinni: Uyanış, Mars Dağıtım dağıtımıyla Hangar Yapım tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Kronik

Film,  bir bakımevinde ölüm döşeğinde yaşamakta olan yaşlı hastalarla ilgilenen bir erkek hemşirenin portresini çiziyor. David; zorlu, talepkâr mesleği gereği bir yandan hastalarına yakınlaşmak zorunda kalırken bir yandan da duygusal açıdan tükenmektedir. Özel hayatında sakin, çekingen, beceriksiz ve muhtaçtır. Omuzlarındaki yük dayanılmaz hale geldiğinde, yüzünü geçmişe dönmek mecburiyetinde kalacaktır. Michel Franco’nun yönettiği filmde başlıca rollerde Tim Roth, Robin Bartlett, Michael Cristofer ile Bitsie Tulloch oynuyor. Kronik (Chronic), M3 Film dağıtımıyla Kurmaca Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden

Alis, Londra’ya dönüş yolunda sihirli bir aynayla karşılaşır ve yeraltının fantastik dünyasında arkadaşlarıyla karşılaşır. Mirana, Alis’i zamana hükmeden Büyük Saat’in odasındaki Renkküreyi ödünç almak ve Şapkacı’yı kurtarmak üzere bir yolculuğa gönderir. Geçmişe giden Alis, zaman dolmadan önce amansız ve zorlu bir mücadeleye girer.

James Bobin’in yönettiği animasyon türündeki  Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden (Alice Through the Looking Glass), UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Blinky Bill: Kahraman Koala

Genç ve maceraperest bir koala olan Blinky Bill’in en büyük hayali küçük bir kasaba olan Green Patch’den ayrılıp kaşif babasının izinden gitmektir. Baba Bill bir süre önce Avustralya’nın çöllerinde kaybolmuştur ve onun sağ olduğuna inanan tek kişi Blinky’dir. Blinky, babasının nerede olduğu konusunda ipucu bulunca, kendisini tehlikeli ve vahşi doğada macera dolu bir yolculuğun içinde bulur.

Animasyon türündeki filmin yönetmeni Deane Taylor. Filmi Yekta Kopan, Elif Acehan, Ziya Kürküt ile Ryan Kwanten seslendiriyor.  Blinky Bill: Kahraman Koala (Blinky Bill The Movie, Mars Dağıtım dağıtımıyla TMC Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

1 Kezban 1 Mahmut: Adana Yollarında

Mahmut ve Emrah, İstanbul’daki bekâr evlerinde öğrencilik hayatı yaşayan iki yakın arkadaştır. Mahmut bir gün sevdiği kız olan Kezban’ı kaçırmaya karar verir. Emrah arkadaşına yardım etmek için ailesinin Mersin’deki yazlığını ayarlar.  Hep beraber Şahin marka modifiyeli arabalarıyla Mersin’e kaçarlar. Ancak tehlikeler peşlerini bırakmaz. Aksiyon ve komedi dolu bir maceraya atılırlar.

Filmin yönetmeni Cenk Çelik. Oyuncular:  Erkan Zincir, Esin Yıldız, Cenk Hakan Köksal ile Yunus Emre Tekin. 1 Kezban 1 Mahmut: Adana Yollarında, Chantier Films dağıtımıyla Delivizyon Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Memleket

Zaman mefhumunu kaçırmamak için, içten içe vakitleri kovalayan Nene Hatun, kocası Mehmet Pehlivan ve torunu Nar ile birlikte yaşamaktadır. Zaman zaman gelip geçen insanlar Nene’nin yalnızlığına bir parça eşlik eder. Toprak, zaman ve su ile bağlantılı insanlar, kesip atılamayan bir memleket tutkusu içinde yitip gitmemek için el ele vermişlerdir.

Filmin yönetmeni Murat Saraçoğlu. Oyuncular:  Şerif Sezer, Mehmet Karagöz, Osman Sonant ile M. Zeynep Atış. Memleket, Avşar Film tarafından vizyona çıkarıldı.

**

Abbas’ın Melekleri

Abbas’ın Melekleri, köşeye sıkıştırılmış, pısırık bir mafya babasının başından geçen komik olayları konu alıyor. Yusuf Atıcı’nın yönettiği filmde Doğan Akkaya, Sinan Bengier, Kayra Şenocak, Dost Elver, Sevil Uyar, Berrak Deniz, Seda Mutlu, Şenol İpek, Bircan İpek, Ferdi Atuner, Aziz Özuysal ile Müjde Beyoğlu oynuyor.  Abbas’ın Melekleri, Özen Film dağıtımıyla Film Medya tarafından vizyona çıkarıldı.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ