Reklam
Reklam

İşten çıkarılan karınca?

Bir şirkette karınca bütün işleri yapmaktadır. Aslan raporları inceler. Maalesef en çok çalışan karıncayı istihdam fazlası gerekçesiyle işten çıkarır.

İşten çıkarılan karınca?
  • 07.01.2016
  • 8.270 kez okundu
Reklam

karınca işten atılan işçiİBRETLİK BİR HİKAYE.

ÇALIŞKAN KARINCANIN BAŞINA GELENLER.

O SADECE EKMEĞİNİN PEŞİNDEYDİ. İŞİNİ KAYBETMEMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORDU.

HAYALPEREST YÖNETİCİLER ONUN DÜNYASINI YIKTI.

BAKIN BAŞINA NELER GELMİŞ.

Aslanın iş yerinde çalışan sadık bir karınca, her sabah erkenden gelir ve neşe içinde bütün gayretiyle çalışmaya başlardı. Çok sevdiği iş yerinde çok çalışır, çok üretir ve bunları keyif içinde yapardı. Patronu olan Aslan, karıncanın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Birgün kârı ve verimliliği arttırmak için, çevresindeki işletmeleri örnek alarak, aklına parlak bir fikir geldi. Eğer bu karıncanın başına, bir de başarılı bir yöneticisi koyarsa kimbilir daha ne kadar verimli olurdu. Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ünlü hamam böceğini işe aldı. Böylece karıncanın gelişini gidişini, çalışma saatlerini kontrol edebilecekti. Hamam böceği İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu sebeple hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için örümceği işe aldı.
Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hazırlanan raporlar gerçekten hârikaydı. Üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti. Hamam böceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipler için de bir bilgi işlem merkezini idare etmek için sivrisineği işe aldı. Bir zamanlar mutlu, üretken karınca, toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Sık sık toplantıya çağrılıyor, zamanının büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamakla geçiriyordu. Karınca işini engelleyen bu rapor işlerinden bunalmaya başlamıştı.
Aslan ise, işyerindeki bu değişimden, yeni departmanların oluşmasından son derece memnundu. Demek işler iyi gidiyordu ki yeni departmanlar, yeni elemanlar işe alınıyordu. İşini daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü ağustos böceğini işe aldı. Ağustos böceğinin ilk icraatı, ofisi yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabi ki yeni bir bilgisayara, ulaşım için yeni bir makam otomobiline, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski iş yerindeki yardımcısını işe aldı. Yöneticilerin konforu yerindeydi. Fakat bu kadar yenilikler için et bütçelere ihtiyaç vardı. Karıncanın ise üretimi düşmeye başlamıştı. Noluyordu bu karıncaya. İşleri neden aksatıyordu?
Karıncanın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren Aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, tanınmış bir danışman olan Baykuşu problemi çözmesi için işe aldı. Baykuş, 3 ayda hummalı çalışmanın ardından ciltler dolusu muhteşem bir rapor hazırladı. Raporun sonucu şuydu:
“Bu çalışma yerinde aşırı istihdam vardır. Öncelikle işleri aksatan, müessesedeki yeniliklere ayak uyduramayan elemanlar çıkarılmalı”
Aslan, raporu inceledikten sonra bir karar verir. İlk olarak mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan ve şirketinde tek üretim yapan, şirkete tek katkı sağlayan Karıncayı işten çıkarır…

Böyle bir şirketin sonunu siz tahmin edersiniz artık.

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ