Reklam
Reklam

Hitit Savaşçıları MÖ 1650-1200

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Askerî Tarih Dizisi’nin 23. kitabı “Hitit Savaşçıları MÖ 1650-1200” raflardaki yerini aldı…

Hitit Savaşçıları MÖ 1650-1200
  • 06.11.2015
  • 1.498 kez okundu
Reklam

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Askerî Tarih Dizisi’nin 23. kitabı “Hitit Savaşçıları MÖ 1650-1200” raflardaki yerini aldı…

Avustralyalı ünlü Hititolog Trevor Bryce’ın günümüzden 3700 yıl önce Orta Anadolu yaylalarında Antik Ortadoğu’nun en büyük devletlerinden birini kuran Hititlerin savaşçılarını anlattığı eseri Hitit Savaşçıları MÖ 1650-1200, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle okurlarla buluşuyor.

Savaş sanatını ve devlet inşasını kökten değiştiren, savaş arabası ile yüce krallık teşkilatı gibi devrimci gelişmelerde başı çeken Hititler, her şeyden önce savaş için organize olmuş ve sağ kalmak için askeri güçlerine güvenen bir halktı.

Günümüzün en tanınmış ve önemli Hititologlarından emeritus profesör Trevor Bryce bu eserinde, yırtıcılıklarıyla bütün komşularına korku salan ve Karadeniz’den Mezopotamya ile Suriye’ye kadar uzanan geniş topraklar üzerinde hâkimiyet kuran bu antik toplumun savaşçılarını mercek altına alıyor.

Hitit savaşçılarının talim, teçhizat ve taktikleri, kral ile maiyetinin uyguladıkları ritüellerden savaş arabası mürettebatlarının eğitimi ve atlarının terbiyesine kadar gündelik yaşam pratikleri, dikkatle bir araya getirilmiş birinci ağızdan anlatımlarla açıklığa kavuşurken Adam Hook’un çizimleri ve çok sayıda fotoğraf ile resim de Hititlerin yitik dünyasına yeniden hayat veriyor.

Esin İleri’nin özenli çevirisiyle Türkçeye kazandırılan Hitit Savaşçıları MÖ 1650-1200 askeri tarih severler için bir referans yayın niteliği taşıyor.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ