Reklam
Reklam

Osmanlıca kaynaklar elektronik ortamda dünyaya açılıyor

IRCICA Farabi Sayısal Kütüphanesi’nde, OCR sistemi ile Osmanlıca tüm kaynaklar ilk kez işlenerek elektronik ortamda dünyaya açılacak.

Osmanlıca kaynaklar elektronik ortamda dünyaya açılıyor
  • 19.09.2015
  • 1.211 kez okundu
Reklam

“İlklerin Kütüphanesi” IRCICA Kütüphanesi’den bir ilk daha!

Tuncay Önür

Ülkemizin Web tabanlı ilk sayısal kütüphanesi olan IRCICA Farabi Sayısal Kütüphanesi’nde, OCR sistemi ile Osmanlıca tüm kaynaklar ilk kez işlenerek elektronik ortamda dünyaya açılacak.
Dünyada ilk kez gerçekleştirilen Osmanlıca OCR yazılımı ile sadece Türkiye’ye değil Osmanlı’nın hüküm sürdüğü tüm coğrafyalara ait gizli kalmış belgeler ve kaynaklar gün yüzüne çıkacak. Sayısal ortamda ücretsiz olarak kullanıma sunulacak. Osmanlıca matbu eserler, Osmanlıca OCR ile metin içi aramaya açık hale gelecek. Kütüphane, mesleki yenilikleri takip etme ve uygulamanın yanı sıra mesleki paylaşıma da önem veren bir kurum. Bu çerçevede yine birçok ilke imza atan IRCICA Kütüphanesi, 2006 yılından beri üzerinde ar-ge çalışmaları yaptığı ve Türkiye ve İslam dünyasındaki ilk kütüphane uygulaması olan UHF bandında RFID otomasyon sitemi uygulaması yanında teknolojinin gelişimiyle beraber kütüphaneciliği elektronik ortama taşıma çalışmalarına hız verdi ve bu kez de IRCICA Farabi Sayısal Kütüphanesini oluşturdu.

Tüm kütüphanelerde kullanılabilecek
Ülkemiz için pilot bir uygulama kabul edilen ve web tabanlı ilk sayısal kütüphane olan IRCICA Farabi Sayısal Kütüphanesi’nde yazılı, basılı, görsel ve işitsel materyaller standartlara uygun tarayıcılarla taranarak OCR işleminden geçirildikten sonra okunabilir, düzeltilebilir ve yararlanılabilir formda elektronik ortama aktarılıyor. Diğer kütüphanelerde kurulup işletilebilecek yapıda tasarlanan uygulama ile araştırmacılar, çalıştıkları konunun materyaline çevrimiçi olarak temas edebiliyor.

Japonya’dan Amerika’ya bütün dünya kullanıyor
Elektronik ortamda kullanıcılar için seçilen koleksiyonlar İslam ülkeleri kültür ve medeniyeti çerçevesindeki yayınlardan oluşuyor. Osmanlı Devleti vilayet, kamu ve özel kurum salnameleri; Osmanlı kronikleri; Balkanlar, Türkiye, Orta Doğu, Asya ve Afrika seyahatnameleri; Kur’an-ı Kerim, hat bunlardan bazıları. Osmanlı dönemine ait çok zengin askeri, topoğrafik ve coğrafi harita bilgileri sayısal kütüphanedeki harita koleksiyonunda bulunuyor. Farabi Sayısal Kütüphanesi; Türkiye, ABD, Almanya, Yunanistan, İran, İngiltere, Mısır, Suudi Arabistan, Fransa ve Irak başta olmak üzere 75 ülkenin araştırmacıları tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Osmanlıca OCR dünyada bir ilk
Optik Karakter Tanıma sistemi olan OCR, sayısallaşma sürecinin önemli bir parçasını oluşturuyor. OCR ile basılı malzemeler bilgisayar ortamında işlenebilen metinlere dönüştürülüyor. Osmanlıca eserlere yönelik bir yazılımın olmaması ise bu konuda araştırma yapan kişilerin kaynaklarını sınırlandırıyordu ve alan çalışmaları için önemli bir eksiklik yaratıyordu. Merkezin 2011’den bu yana sürdürdüğü ve dünya çapında ilk kez gerçekleştirilen Osmanlıca OCR çalışması ile sayısallaştırma sürecinde eksik kalan bu önemli aşama da tamamlanmış olacak. Proje sonuçlandığında tüm Osmanlıca matbu eserler metin içi aramaya açık hale gelecek. Böylelikle sadece Türkiye’ye değil Osmanlı Devletinin hüküm sürdüğü tüm coğrafyaya dair araştırmalar kolaylaştırılmış ve bilinmeyen pek çok husus gün yüzüne çıkmış olacak.

Tüm materyaller tek çatı altına toplandı
IRCICA tarafından geliştirilen Farabi Entegre Kütüphane yazılımı, bugünün mesleki ve teknolojik gelişmelerine paralel olarak hazırlanan ve tüm materyalleri tek çatı altına toplayan oldukça özel bir yazılım. Yayının kütüphaneye girdiği andan kullanım raporlarının hazırlanmasına kadar tüm süreçleri içinde toplayan uygulamada yalnız kitaplar değil tüm materyal türleri birlikte yönetiliyor. Yayının sağlanması, kurumlar arası değişim, ayrıntılı kataloglama, kişi ve kurum otoritelerinin oluşturulması, etiketleme, güvenlik, sayım, ödünç verme, fotokopi ve sayısallaştırma işlemlerinin tümü bu yazılımla tek elden yürütülebilecek. Araştırmacılar Farabi Sayısal kütüphanesine http://e-library.ircica.org adresinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.

IRCICA Hakkında
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın ilk kültürel alt organı olan IRCICA faaliyetlerine 1979 yılında başlamıştır. Kuruluş, İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin kültürlerinin daha iyi tanınmasına katkıda bulunmayı, bu medeniyetin tarihi ve günümüzdeki yönlerinin dünya kamuoyundaki imajını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ