Reklam
Reklam

Çinli Kaligrafi ustasından Cumhurbaşkanına anlamlı hediye

EXPO 2016 Antalya’da Çin kaligrafi sanatının en güzel örneklerini sergileyen Qiming Fu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için anlamlı bir hediye hazırladı.

Çinli Kaligrafi ustasından Cumhurbaşkanına anlamlı hediye
  • 25.07.2016
  • 2.847 kez okundu
Reklam

Çinli kaligrafı ustasından barış mesajı

çinli_Kaligrafi_222Çin ile Türkiye’nin köklü bir dostluğu bulunduğuna dikkat çeken Qiming, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmek üzere “Barış, huzur, mutluluk ve güven” yazan kaligrafi çalışmasını EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkililerine teslim etti.

 

Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip antik Çince kaligrafi çalışmaları yapan Qiming Fu, EXPO 2016 Antalya sergi alanında yer alan Çin bahçesinde hem el yazmalarını hem de resimlerini sergiledi.

Çalışmaları büyük ilgi gören ve beğeni toplayan Qiming, Çin ile Türkiye’nin köklü bir dostluğu olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de yaşanan darbe girişimine çok üzüldüğünü söyledi. Qiming, bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere özel bir hediye hazırladı.

BARIŞ, HUZUR, MUTLULUK VE GÜVEN DİLEDİ

Turuncu renkli ve yaldızlı özel kâğıt üzerine yine özel boya ve fırçalarla “T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Barış, huzur, mutluluk, güven” yazan Qiming şöyle konuştu;

“Burada da yazdığı gibi bütün bir ülkeye güvenli bir gelecek diliyoruz. Çin’den buraya gelip Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a böyle bir çalışmayı hediye etme imkânı bulduğum için çok mutluyum. Burada da yazdığı gibi ülkenize barış, huzur ve mutluluk diliyorum.”

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ÇİN BAHÇESİNİ ZİYARET ETMİŞTİ

 Çin ülke temsilcisi Feng Tao ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın 22 Nisan akşamı EXPO 2016 Antalya’nın resmi açılış töreninin ardından bir tek Çin bahçesini ziyaret etmesinin kendileri için çok özel bir anlam ve mutluluk ifade ettiğini söyledi. Tao, şöyle konuştu;

“Bu iki ülkenin tarih boyunca arasındaki ilişkiyi pekiştirmek adına çok güzel bir ziyaretti. İpek yolundan gelen bir dostlukla Çin-Türk dostluğu bu EXPO’da pekişmiş oldu. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar bahçemizde görmekten mutluluk duyarız. İki ülke arasındaki bu dostluğun hiç bitmemesini ve ülkenizde son zamanlarda yaşanan bütün bu olaylardan dolayı üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.”

 Çin kaligrafi ustası Qiming Fu, Cumhurbaşkanı Erdoğan için hazırladığı hediyeyi daha sonra kendisine iletilmek üzere EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül’e teslim etti. Şengül de Qiming’e bu anlamlı hediye için teşekkür ederek, EXPO 2016 Antalya’nın sembolü olan şakayık plaketi verdi.

Yüzlerce yıldan bu yana özel olarak üretilen boya ve kâğıtlar üzerine yapılan kaligrafi sanatına ait çalışmalar Çin’de evlerin duvarlarına mutluluk, sağlık ve huzur getirmesi amacıyla asılıyor.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ