Reklam
Reklam

Yahya Kemal Beyatlı Vefatının 60. Yılında Bâbıâli’de Yâd edildi

Edebiyatçı yazar Dr. Âlim Kahraman, “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde, Beyatlı’nın hayatını, şiirlerini, ideallerini ve fikirlerini anlattı.

Yahya Kemal Beyatlı Vefatının 60. Yılında Bâbıâli’de Yâd edildi
  • 11.11.2018
  • 1.225 kez okundu
Reklam

Hülya Günay (İstanbul)
Türk şiirinin büyük üstadı Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 60. yılı dolayısıyla Bâbıâli’de yâd edildi. Edebiyatçı yazar Dr. Âlim Kahraman, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde, Beyatlı’nın hayatını, şiirlerini, ideallerini ve fikirlerini anlattı. Yahya Kemal’in bıraktığı izler ve edebiyat ile düşünce hayatımızdaki yeri ele alındı.
1884 yılında Üsküp’te doğan Yahya Kemal, eğitimini tamamladıktan sonra yerli ve yabancı yazarları, aydınları okudu, kendisini geliştirdi. Tarih ve medeniyet konularına büyük ilgi duydu. Divan edebiyatı üzerine yoğunlaştı. Aruzla Türkçenin en güzel şiirlerine imza attı. Başta Ahmet Hamdi Tanpınar olmak üzere bir çok şairi, edibin ve münevveri etkiledi. Edebiyatımızın ve fikir hayatımızın âbide şahsiyetlerinden biri oldu. 1 Kasım 1958 tarihinde İstanbul’da vefat eden Yahya Kemal’in kabri, Rumelihisarı Mezarlığı’ndadır. Şiir kitapları: Kendi Gökkubbemiz, Eski Şiirin Rüzgârıyla, Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş, Bitmemiş Şiirler. Diğer eserleri: Aziz İstanbul, Eğil Dağlar, Siyasi Hikâyeler, Siyasi ve Edebî Portreler, Edebiyata Dair, Çocukluğum Gençliğim Siyasi ve Edebî Hâtıralarım, Tarih Muhasebeleri, Mektuplar-Makaleler. Bütün eserleri İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından neşrediliyor. Cemiyetin merkezi olan Karamustafapaşa Medresesi’nde Yahya Kemal Beyatlı Müzesi bulunuyor.
YAHYA KEMAL’İ DE YAZDI
Yahya Kemal’i kaleme alan yazarlar arasında bulunan Dr. Âlim Kahraman, 1956 yılında Manisa Kula’da doğdu. Manisa Lisesi ve İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Yahya Kemal hakkındaki teziyle Yüksek Lisans, eleştiri üzerine hazırladığı teziyle Doktorasını tamamladı. Üniversitede uzun yıllar öğretim görevlisi ve üyesi olarak dersler verdi. 1980’den beri edebiyat dünyası içinde oldu. Öykü, eleştiri, deneme çalışmalarını, Mavera, Yönelişler, Yedi İklim ve Kaşgar gibi dergilerde ara vermeden sürdürdü. Bilimsel yazıları, yurt içi ve yurt dışında çıkan dergi ve kitaplarla İSAM tarafından yayımlanmakta olan TDV İslam Ansiklopedisi’nde yer aldı. Yazdığı ve hazırladığı eserler: Yahya Kemal Büyük Göçmen Kuş, Rüzgârın Söyledikleri – Hikâye-i Şâbur Çelebi, Cahit Zarifoğlu’yla Yedi Yıl, Modern Türk Hikâyesi, Yazmak Bana Göre Değil, Tanıdığım Orhan Okay, Yazarak Yaşamak, Bir Duyarlığın Çağdaş Biçimleri, Okumaya Giriş, Çalışan Saat, Toprağı İşleyen Kalem, Edebiyatın Saklı Dili, Edebiyatın İç Yapısı, Atikvalide, Kayıp Hikayeci, Geçit, Cahit Zarifoğlu: Yürek Safında Bir Şair, Rasim Özdenören Işıyan Kelimeler, Üsküdar Zaman Aynasında, Edebiyatın Belleğinde Yaşayan Beykoz, Üsküdarlı Meşhurlar Ansiklopedisi.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ