Reklam
Reklam

ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYI MACARİSTAN’DA YAPILDI

XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Macaristan’ın Budapeşte kentinde bulunan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirildi.

ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYI MACARİSTAN’DA YAPILDI
  • 28.09.2016
  • 1.556 kez okundu
Reklam

XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı 26-27 Eylül 2016 tarihleri arasında Macaristan’ın Budapeşte kentinde bulunan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirileşti.

Bilkent Üniversitesi, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı, Macaristan’ın Budapeşte kentinde bulunan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirilecek. Bilkent Üniversitesinden Kurultay Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rasim Özyürek, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref ATEŞ ve T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı’nın konuşmalarıyla kurultayın açılışı gerçekleştirilecek.

130 bilim insanı katıldı

Açılış konuşmalarının ardından beş ayrı salonda 130 bilim insanı bildirilerini sundu. Bildirilerin tartışmaya açılacağı XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı’nın sonunda Dr. Abide Doğan ve Dr. Naciye Yıldız başkanlığında toplanacak komisyon tarafından hazırlanacak sonuç bildirisi tüm delegelere okunacak. Sonuç bildirisinin okunmasının ardından katılımcılar için Budapeşte’de tarihî gezi düzenlendi.

Türk dili ile ilgili gelişmeler ve yeni tespitler

Bilimsel nitelikli ve geniş katılımlı olan uluslararası kurultayın ayrıntılarına ilişkin bilgi veren XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Düzenleme Kurulu Başkanı Rasim Özyürek, Türk dili ile ilgili gelişmelerin görüşüleceği ve yeni tespitlerin tartışılacağı kurultay ilk gün çalışmalarının 09.00’da başlayıp 18.00’de sona ereceğini belirtti.

  1. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Düzenleme Kurulu Başkanı Özyürek,” Türk dili kurultayları, güzel Türkçemizin özelleştirilmesi, tarihsel kaynakların araştırılması, incelemelerin yapılması, dilimizdeki iletişimsizlik nedenlerinin ortaya konulması bakımından önem arz etmektedir.” dedi.

Rasim Özyürek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bilindiği gibi Türkçemiz geniş bir coğrafyaya yayılmış, yaygın kullanılan bir dildir. Türkçe, insanlarımız arasında düşünce, duygu ve inanç birliği oluşturan, toplumsal yapıyı güçlendiren, kardeş ülke ve topluluklar arasında kitleleri yakınlaştıran güçlü bir bağdır. Bu bağlamda Türk dilinin zenginleşerek geleceğe taşınmasında yazarlarımıza, bilim insanlarımıza, eğitim kurumlarımıza, basın-yayın organlarına ve vatandaşlarımıza büyük görevler düşmektedir.”

Herkesin Dil Bayramı’nı da kutlayan Özyürek, dil kurultaylarının yapılmasında yol gösterici olarak gördükleri Türkçe sevdalısı Prof. Dr. İhsan Doğramacı’yı rahmet ve minnetle andığını sözlerine ekledi.

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ