Reklam
Reklam

Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshaları Kûfi Sergisi’nde

Avrupa’yı rönesansa hazırlayan Endülüs Medeniyeti Kûfi” Sergisi’nde ziyaretçileriyle buluşan Kur’an nüshaları, Endülüs’ün İslam kitap sanatına katkılarını gözler önüne sermektedir.

Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshaları Kûfi Sergisi’nde
  • 19.04.2016
  • 1.655 kez okundu
Reklam

Endülüs ve Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshaları Kûfi Sergisi’nde

 Avrupa’yı Rönesans’a hazırlayan, muhteşem mimarisi, zengin tarihi ve dünyaya bıraktığı düşünsel ve bilimsel mirasla bugün bile ışıltısını kaybetmeden araştırmalara konu olan Endülüs’ün ünlü sanat merkezlerinde hazırlanan ve “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisi’nde de ziyaretçileriyle buluşan Kur’an nüshaları, Endülüs’ün İslam kitap sanatına katkılarını gözler önüne sermektedir.

 İbn-i Arabi’yi yetiştirecek kadar mistik, astronomi, tıp, coğrafya ve matematik gibi birçok disiplinde yeni değerler üretecek kadar bilimsel… Elhamra Sarayı, Kordoba Camii ve Giralda Kulesi gibi güzel ve egzotik yapıların arkasındaki büyük güç… Geride büyük bir düşünsel miras bırakan İslam Medeniyeti Endülüs’te, de kitap sanatına büyük ilgi gösterdi. Avrupa’yı Rönesans’a hazırlayan parlak medeniyet, geride görkemli eserler bıraktı. Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisi, işte bu parlak döneme ait nadir eserlere ev sahipliği yapıyor.

 Kareye yakın ölçülerde, parşömen üzerine sepya (kahverengi) mürekkep ve Mağribî hatla yazılmış, muhteşem tezhiplerle süslenmiş Kur’an-ı Kerim nüshaları 10 Mayıs’a kadar “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisinde sanatseverleri bekliyor. Üç yüz yıl boyunca Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshalarının görkemli örneklerini bir arada görebilme imkânı açısından büyük bir öneme sahip olan bu sergi, 11.-13. yüzyıllara ait olan bu Mushafların, hattı ile tezhiplerindeki ustalığı, özeni, hüneri ve İslam kitap sanatına yansıyan Endülüs üslubunu gözler önüne sermekte.

 Endülüs Medeniyeti, Ebu Kasım ve İbn-i Rüşd gibi önemli bilim adamı ve filozoflar yetiştirmiş. Onların eserleriyle Ortaçağ Avrupası’nın entelektüel hayatını şekillendirici rol oynamış bir medeniyet. “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisinde bulunan ve genel olarak Muvahhidler (1157-1232) dönemine ait olan nüshalar, devrin ünlü hattatları tarafından yazılmış, usta müzehhipler tarafından süslenmiş. Endülüslü hattatlar bu nüshalar da Kur’an nüshalarının ilk hattı olarak kabul edilen Kûfinin bölgesel özelliklerle biçimlenen bir türü olan batı Kûfisini yani Mağribi ’yi kullanmışlar.

 Endülüs edebiyat açısından da parlak geçen bir dönem olduğundan edebiyat baş tacı

edilmiş. Ve devrin mimari özelliklerini yansıtan Elhamra Sarayı’nın duvar ve sütunları elliden fazla şiir, bu şiirlerden alıntılar ve birçok farklı Kur’an ayetiyle süslenmiş. Edebiyatı seven ve bir şiiri yaşayan medeniyet olarak bugün bile gözümüzü kamaştıran bu devir de Kûfi yazı, saraylarda binalarda, el sanatlarında ve günlük yaşamda da severek kullanılmış.

 Endülüs İslam Medeniyetinde kitap sanatının izini nüshalar üzerinden sürebilmek için “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: KÛFİ” sergisini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) tarafından Türk Hava Yolları’nın katkıları ve Sevgi Kutluay’ın küratörlüğünde düzenlenen sergi, 10 Mayıs’a kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde görülebilecek. Serginin bilim kurulunda Prof. Dr. Tayyar Altınkulaç, Doç. Dr. Süleyman Berk, Yard. Doç. Dr. Kamil Yaşaroğlu ve Sevgi Kutluay gibi birbirinden değerli isimler yer alıyor.

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ