Reklam
Reklam

Türkiye’nin ilk merak müzesi ‘Sauca Collection’ sergisi

Türkiye’nin ilk merak müzesi ‘Sauca Collection’ sergisi Nişantaşı’ndaki galerisinde sanatseverlerle buluştu.

Türkiye’nin ilk merak müzesi ‘Sauca Collection’ sergisi
  • 15.06.2016
  • 1.304 kez okundu
Reklam

Türkiye’nin ilk merak müzesi ‘Sauca Collection’ sergisi İstanbul’da açıldı

Türkiye’nin ilk merak müzesi ‘Sauca Collection’ sergisi Nişantaşı’ndaki galerisinde sanatseverlerle buluştu. Sergi, Merve Ürkmez Sızanlı’nın mozaik kültürlerin doğasındaki içsel bütünlüğü ve insanın doğa ile arasındaki bağı ‘Sauca Collection’ çatısı altında topladığı koleksiyonlarını içeriyor.

Türkiye’nin ilk merak müzesi ‘Sauca Collection’ sergisi sanatseverlerle buluştu. Sergi Stéphane Delaprée ve Made Wianta gibi Uzakdoğu’nun önde gelen ressam ve zanaatkârlarının eserlerinden oluşuyor. Bali, Legong Dansı, Fısıldayan Ada Timor ve Modern Ruh adı altında derlenen eserler uzak kültürleri yakınlaştırıyor.

Merve Ürkmez Sızanlı tarafından özenle hazırlanan koleksiyon, mozaik kültürlerin doğasındaki içsel bütünlüğü ve insanın doğa ile arasındaki bağı ‘Sauca Collection’ çatısı altında değerlendiriyor. ‘Görünmeyene bakmak’ fikriyle yola çıkan bu koleksiyon, seçkisiyle izleyicileri eser, obje ve tablolardaki doğu coğrafyasındaki serüvene davet ediyor.

Objelerin barındırdığı kültürlerin yaşanmışlıkları ve görünmeyen hikâyelerin büyüsüne kapılan Merve Ürkmez Sızanlı, bu diyaloğu Sanskrit dilinde masumiyet anlamına gelen Sauca’yla bütünleştirerek ‘Merak Müzesi’ teması altında sunuyor.

Türkiye’de olmayan çok özel ve farklı kültürleri barındıran koleksiyonları içeren sergi 30 Eylül’e kadar meraklılarını bekliyor.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ