Reklam
Reklam

“Çocukları, kültür dünyamızın her yönüyle tanıştırmalıyız”

Birbirinden eğlenceli ve eğitici etkinliklerin yer aldığı ‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği / Schweizerisch Türkisches Kinder Fest’ için geri sayım başladı.

“Çocukları, kültür dünyamızın her yönüyle tanıştırmalıyız”
  • 23.04.2019
  • 717 kez okundu
Reklam

Hacivat ve Karagöz’den İllüzyon ve Jonglör Gösterisi’ne kadar birbirinden eğlenceli ve eğitici etkinliklerin yer alacağı, 5 Mayıs’ta İsviçre’de yapılacak ‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği’ için geri sayım başladı. Çocukların kültürümüzün geleceği olduğunu belirten ünlü oyuncu ve organizatör Zafer Altun, “Bu yüzden çocuklarımızı kültür dünyamızın her yönüyle tanıştırmayı görev biliyoruz. Bu vesileyle tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutluyoruz” dedi.

 Tuncay Önür // Birbirinden eğlenceli ve eğitici etkinliklerin yer aldığı ‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği / Schweizerisch Türkisches Kinder Fest’ için geri sayım başladı. 5 Mayıs’ta İsviçre’nin Schlieren şehrinde yapılacak şenliğin organizasyonunu ‘İkizler Memo – Can’ dizisinde mahalle komiserini, Yabancı Sahne’nin ‘Netoçka Nezvanova’ oyununda da Rus Subay’ı canlandıran ünlü oyuncu Zafer Altun ile ağabeyi Cem Altun’un üstleniyor. Şenlikte ayrıca birçok ünlü isim de performansları ile yer alıyor.

Çocuklarımız nerede yaşarsa yaşasın onları kültürümüzün geleceği olarak gördüklerini belirten Zafer Altun, “Bu yüzden onları kültür dünyamızın her yönüyle tanıştırmayı görev biliyoruz. Önceliklerimizden biri de geleneksel değerlerimiz. Bunun bir yanını elbette tiyatromuzun geleneksel tarafı, diğer yanını ise çocuklarımızın dünden bugüne sokakta oynadıkları oyunlar oluşturuyor” dedi. Altun, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutladığını belirtti.    

Canlı canlı Hacivat ve Karagöz

Anadolu topraklarının sıcak hikâyelerini, yüzyıllardır Anadolu’da geleneksel olarak akıp gelen temaşa sanatları ile birleştirip Avrupa’da yaşayan çocuklara götüreceklerini belirten Altun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en eski gölge oyunlarından biri olan ‘Hacivat ve Karagöz’ ete kemiğe bürünüp canlı canlı çocuklarımızın karşısına çıkacak. Çocuklarımıza bu topraklardan kahkaha dolu bir oyun sunacaklar. ‘Müzikli Söyleşiler’ ile Türk ve yabancı bestecilerimizi tanıyacak, ‘Ritim Gösterisi’ ile eğlenceli dakikalar geçirecek, sanatın uçsuz bucaksız dünyasında çok şey öğrenecekler. ‘İllüzyon ve Jonglör Gösterisi’ büyülü bir dünyaya davet edecek. ‘Çocuklar Duymasın’ın ‘Çaycı Hüseyin’i, çocukların sevgilisi Alpaslan Özmol’un başrolünü oynadığı geleneksel çocuk oyunu ‘İbişin Maceraları’ adlı oyunla hayatları boyunca belleklerine kazınacak bir eğlenceyi yaşamış olacaklar. Usta oyuncuların da eşlik ettiği bu oyun ile yetişkinler de ilginç bir deneyim yaşayacak. Pixel Poi sanatçımız Mehmet Kandemir’in gösterisi ile inanılmaz bir ışık şovuna şahit olacaklar. Ayrıca, salon içinde yer alacak el sanatları stantlarımızda sanatçılarımız çocuklarla eğitici atölyeler de gerçekleştirecek. Ebru sanatını çocuklar kendileri de deneyimleyebilecek. Amacımız ileride koşulları daha da iyileştirerek çocuklarımıza geleneksel sokak oyunlarımızı tanıtacak bir şenlik düzenlemek.” Altun, ayrıca etkinliğin sunuculuğunu da Hilal Ergenekon’un yapacağını belirtti.  

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ