Reklam
Reklam

Kubat’ın sesinden Ertuğrul Fırkateyni anısına türkü

Kubat; Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğunun simgesi “Ertuğrul 1890” filmine özel olarak hazırlanan “Ertuğrul” türküsünü yeniden seslendirdi.

Kubat’ın sesinden Ertuğrul Fırkateyni anısına türkü
  • 15.12.2015
  • 894 kez okundu
Reklam

Kubat’ın sesinden Ertuğrul Fırkateyni anısına türkü

En sevilen Türk halk müziği sanatçılarından Kubat; “Ertuğrul 1890” filminin çok özel türküsünü yeniden seslendirdi! İlknur Zeynep Yakupoğlu’nun “Ben Denizde Bir Gemi” adlı türküsünün üzerine, Prof. Dr. İskender Pala tarafından filme özel olarak yazılan sözlerle yeniden düzenlenen “Ertuğrul” türküsünün; Tülay İbak imzalı klibi, sosyal medya üzerinden dinleyicilerle buluştu. Ertuğrul fırkateyninde hayatını kaybeden fedakâr askerler için bir anma niteliği taşıyan türkü; hem sözleri, hem de klibiyle büyük bir duygu yoğunluğu yaşatıyor.

Türkiye’nin en sevilen müzisyenlerinden Kubat; Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun pekişmesinde büyük rol oynayan iki tarihi olayı beyazperdeye taşıyan “Ertuğrul 1890” filmine özel olarak hazırlanan “Ertuğrul” türküsünü yeniden seslendirdi. 1890 yılında Japonya açıklarında batan Osmanlı fırkateyni Ertuğrul’un hikâyesinin anlatıldığı sahnelerde askerlerin sesinden izleyiciyle buluşan türkü; fırkateynde görevli mürettebatın sıla özlemini, hasretliğini, hüznünü ve her şeyden önemlisi, büyük cesaretini dinleyenlere adeta yeniden yaşatıyor.

Kubat’ın, klip için etkileyici sesiyle yorumladığı “Ertuğrul” türküsü; İlknur Zeynep Yakupoğlu’nun “Ben Denizde Bir Gemi” isimli eserinin müzikleri üzerine, Prof. Dr. İskender Pala’nın film için yeniden yazdığı sözlerle düzenlendi. “Ertuğrul” türküsünün klibi ise; Mustafa Sandal, Murat Boz, Kutsi, Berkay, Gülşen, Ziynet Sali, Zeynep Dizdar gibi sayısız ünlü isme klip çeken yönetmen Tülay İbak’ın imzasını taşıyor.  Filmden görüntülerin de yer aldığı klip, sosyal medya kanalları üzerinden dinleyicilerle buluştu.

“Ertuğrul 1890”; 1890 yılında Japon karasularında batan Osmanlı fırkateyni Ertuğrul’un hazin hikâyesi ile 1985’te 215 Japon vatandaşının, Turgut Özal’ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılmasının çarpıcı gerçek öykülerini kurgusal bir senaryoyla aktarıyor. Dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı “Ertuğrul 1890” sinemalarda!

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ