Reklam
Reklam

ULUSLARARASI ŞİLE BEZİ EL SANATLARI FUARI

Ukrayna, Kırım, Kazakistan, Bulgaristan, Belarus gibi ülkelerin içerisinde yer aldığı 20 ülkenin El Emeği Göz Nuru Sanat Eserleri 14 Ağustos tarihine kadar Şile’de…

ULUSLARARASI ŞİLE BEZİ EL SANATLARI FUARI
  • 11.08.2016
  • 1.414 kez okundu
Reklam

şile bezi festivali 111_

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihin içinde ilmek ilmek dokunan Şile bezini dünyaya tanıtmak amacıyla Şile Belediyesi tarafından düzenlenen, 29. Uluslararası Şile Bezi El Sanatları Fuarı 9 Ağustos Salı akşamından itibaren altı gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.  Fuar; Ukrayna, Kırım, Kazakistan, Bulgaristan, Belarus gibi ülkelerin içerisinde yer aldığı 20 ülkeden sanatın çeşitli dallarını İstanbul’da buluşturdu.

 Şile Belediyesi tarafından düzenlenen “29. Uluslararası Şile Bezi El Sanatları Fuarı” Şile Limanı’nda devam ediyor. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, festivalin bu yıl 15 Temmuz darbe kalkışması nedeniyle konsept değiştirerek eğlence organizasyonlarını iptal ettiklerini belirtti.

 Fuarda uluslararası konukların yanı sıra, 20’si yabancı, 42 yerli sanatçının yer aldığı bilgisini veren Tabakoğlu, sözlerine “Bizler burada dünyaya demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nde her şeye rağmen hiçbir şeyin değişmeden, daha da iyiye gittiği mesajını veriyoruz. Türkiye, birilerinin üzerinde ameliyat yapabileceği bir ülke değil. 26. gününü gerçekleştirdiğimiz demokrasi nöbetimizde bu akşam da bunu tekrar haykıracağız” diye konuştu.

 Tarihi Şile Kalesi Türk Bayrağına büründü…

 29. Uluslararası Şile Bezi El Sanatları Fuarı’nda tarihi Şile Kalesi’ne Türk bayrağı ile ışık şov yapıldı. Kırmızı beyaza bürünen kaleye ziyaretçiler yoğun ilgi göstererek bol bol fotoğraf çekti. Türk Bayraklı tarihi kale fuarın sona ereceği 14 Ağustos tarihine kadar görülebilecek.

İpek dokumadan lületaşına, deri işlemeden oymaya, hat ve ebru sanatından seramiğe el sanatlarıyla ünlü Anadolu’nun farklı illerinden, sanatın çeşitli dalıyla ilgilenen zanaatkarın ağırlandığı fuar 14 Ağustos tarihine kadar saat 17.00 – 24.00 arasında ziyaretçileriyle buluşacak. Ulusal ve uluslararası konuklara ev sahipliği yapan 29. Uluslararası Şile Bezi El Sanatları Fuarı, Şile Bezine işlenen asırlık desenler, 100 yıllık kıyafetler, örtüler, şallar sergi alanında görücüye çıktı. Geçmiş yaşamların bugüne taşınmasında önemli bir köprü görevi gören Şile Bezi, her motifte bir hikaye barındıran; sevinçleri, hüzünleri, ayrılıkları, özlemleri, sanatsal yorumları işlemelere taşıyan eserlerini gözler önüne serdi.

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ