Reklam
Reklam

Zeytinburnu Öykü Festivali

Türkiye’den ve dünyadan 34 öykücü, 16-20 Şubat tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nde bir araya geldi

Zeytinburnu Öykü Festivali
  • 21.02.2016
  • 1.038 kez okundu
Reklam

34 öykü yazarı İstanbul’da buluştu

Öykünün başkenti Zeytinburnu oluyor

 Kültür Haber

Türkiye’den ve dünyadan 34 öykücü, 16-20 Şubat tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nde bir araya geldi

Öykü üzerine oturumlar, okur-yazar buluşmaları, öykü tiyatrosu, öykü okumaları, gençler ve çocuklar için hayal kurma atölyesi, öykü yarışması ile öykünün başkenti Zeytinburnu oluyor.

 Zeytinburnu Belediyesi, özgün bir festivalle kültür sanat alanında bir ilke daha imza attı. Türkiye’nin ve dünyanın önemli öykücüleri, 16-20 Şubat tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nde buluştu. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali dolayısıyla konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın “Heyecanımızı paylaştığınız için müteşekkiriz. Yerel yönetimlerin kültürel çalışmalarının sıklıkla konuşulduğu bir zamanda Zeytinburnu Belediyesi olarak örnek bir çalışmaya daha imza attık. Onursal Başkanlığını usta öykücü Rasim Özdenören’in yaptığıı Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali ile kaynağını yüz yıllık hikaye geleneğinden alan öyküyü gündeme getirdik” dedi. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nin danışmanlığını öykü yazarı Cemal Şakar, festival koordinatörlüğünü ise öykü yazarı Aykut Ertuğrul yaptı.

Yazarlarından dinlenen öyküler

Programın “Öykü Okumaları” bölümü büyük bir ilgi ve dikkatle izlendi. Bu bölümüne katılan Türkiye’nin değerli yazarları ve öyküleri şöyle; İsmail Isparta “Sonsuz”, İsmail Özen “Şadırvanda”, Naime Erkovan “Denizi Yutan Adam”, Remzi Şimşek “Borges mi Ben mi”, Mukadder Gemici “Hayat, O Tatlı Elma”, Güray Süngü “”Dil”, Ürdün- Amman’dan Hisham Bustani “İçeride Sesler Var”, İngiltere’den Ben Okri “Vahşi Boğalar”, Azerbaycan’dan Afak Mesud “Tavşanın Ölümü”, Bulgaristan’dan Alek Popov ise “İç İçe Geçen Parçalar”.

 Öykü Yarışmasına rekor sayıda katılım oldu

Festivalde; İngiltere, İran, Bosna Hersek, Ürdün, Bulgaristan, Filistin, Azerbaycan, Makedonya’dan gelecek konuk yazarlarla Türkiyeli okur ve yazarlar buluşma fırsatı buldu. Festival ayrıca Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Genç Yazarlar Öykü Yarışması Ödül Töreni’nin de ev sahipliğini yaptı. Öykü Yarışmasına bu yıl rekor sayıda katılım oldu. 3 binin üzerinde öykünün gönderildiği yarışmanın ödül töreni 20 Şubat Cumartesi akşamı yapıldı.

 

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ