Reklam
Reklam

Yeşilay Karikatür Yarışması’nın Büyük Ödül Sahibi Türkiye’den…

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nda büyük ödülün sahibi Türkiye’den Aşkın Ayrancıoğlu oldu.

Yeşilay Karikatür Yarışması’nın Büyük Ödül Sahibi Türkiye’den…
  • 23.01.2019
  • 1.342 kez okundu
Reklam

Tuncay Önür // 3. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın Büyük Ödül Sahibi Türkiye’den…
Bağımlılıklara karşı sporun önleyici etkisi ana temasıyla bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nda büyük ödülün sahibi Türkiye’den Aşkın Ayrancıoğlu oldu. Yarışmaya 51 ülkeden 414 katılımcı 787 karikatür ile başvurdu.

Dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve karikatürün evrensel dili ile farkındalık oluşturmak amacıyla, Yeşilay tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

“Bağımlılıklara karşı sporun önleyici etkisi” ana temasıyla yapılan yarışmada; sporun bağımlılıklarla mücadelede önleyici etkisi vurgulanarak, dünyanın da bu soruna bakışı karikatüristlerin perspektifinden yansıtıldı.

Büyük Ödül Sahibi Türkiye’den…
ABD, Brezilya, Küba, İran, Rusya, Çin ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 51 ülkeden, 414 katılımcının 787 karikatür ile başvurduğu yarışmanın büyük ödül kazananı Türkiye’den Aşkın Ayrancıoğlu oldu. Başarı Ödülleri’ne ise İran’dan Amir Khaleghi, Küba’dan Brady Izquierdo Rodriguez, Türkiye’den Satılmış Akın, Brezilya’dan Claudio Antonio Gomez ve İran’dan Khodayar Naroei’nin eserleri layık görüldü.

Yarışma jürisinde, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı/İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan ve Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker’in yanı sıra karikatürist Şevket Yalaz, Özcan Çalışkan ile geçen yılın büyük ödül kazananı ve onur konuğu karikatürist Borislav Stankovic yer aldı. Yarışmaya katılan eserler; sanatsal nitelik, konuya uygun mizahi yön, eserde yansıtılan konunun günlük yaşamla ilişkisi, toplumsal ve kültürel etki açısından değerlendirildi. Yarışmanın ödül töreninin Haziran ayında Yeşilay Genel Merkezi’nde düzenlenmesi planlanıyor.

Yeşilay Hakkında
Yeşilay, 5 Mart 1920’de İstanbul’da kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. İnsan onurunu ve saygınlığını temel alarak, toplumu ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışmaktadır. Bilimsel metotlar kullanarak tütün, alkol, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığıyla mücadele etmektedir. Önleyici ve rehabilite edici çalışmalar yapan bir halk sağlığı kuruluşu olan Yeşilay, bağımlılıklarla mücadelede Türkiye’yi örnek ve lider bir ülke yapma vizyonuyla çalışıyor. Türkiye genelinde 107 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 52 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. Yeşilay, 2013 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına rehabilitasyon hizmetini de ekledi. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kuruldu. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan YEDAM, 2016 itibariyle İstanbul’da Üsküdar, Cerrahpaşa ve 2017’de ise Şanlıurfa Eyyübiye ve Başakşehir, 2018’de ise YEDAM Düzce ve Unkapanı’nda YEDAM Atölye binalarını hizmete açtı. Uluslararası alandaki faaliyetlerini de geliştiren Yeşilay, 2016 yılında küresel bir sivil toplum kuruluşu statüsüne ulaştı. Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında teşkilatlanmaya giden Yeşilay, Uluslararası Yeşilay Federasyonu’nu kurarak 52 Ülke Yeşilay’ını bir çatı altına topladı. Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette Kararlılık ve 3 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahiptir.
a

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ