Reklam
Reklam

Safa Önal, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde

Türk sinemasının değerli senarist ve yönetmenlerinden Safa Önal, Yeni Dünya Vakfında, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin konuğu oldu.

Safa Önal, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde
  • 20.04.2018
  • 2.322 kez okundu
Reklam

Safa Önal, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde Sinema Hatıralarını Anlattı

Türk sinemasının değerli senarist ve yönetmenlerinden Safa Önal, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin konuğu olarak, dinleyicileri ile hatıralarını paylaştı. Sohbet toplantısı Cağaloğlu’nda Yeni Dünya Vakfı’nda gerçekleşti.

Yazdığı yüzlerce senaryo ve yönettiği filmler ile tanınan Safa Önal, 17 Aralık 1931 tarihinde babasının görev yeri Nevşehir Avanos’ta Nihal ve Fahretin Önal çiftinin ilk oğlu olarak doğdu. Daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul Maçka’da oturdu. Babası Fahretin Önal, kaymakamlık, valilik ve belediye başkanlığı da yapmış bir bürokrat. Sunucu Sezen Cumhur Önal ise, kardeşidir. Nişantaşı Ortaokulu’nda okudu. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oldu. 1945 yılında kısa hikâyeler kaleme alarak yazarlığa başladı. Bir yandan da çeşitli dergilerde çalıştı. Daha sonra senaryolar yazdı.

BÜYÜK REKORUN SAHİBİ

Safa Önal’ın filme çekilmiş 395 senaryosu bulunuyor. Bu bir dünya rekoru olup 2005 yılında, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da onaylandı. En fazla filme çekilmiş senaryo sahibi kişi olarak kitaba girdi. 1961 yılına kadar gazetecilik yapan Safa Önal, 1953’te ilk senaryosu olan “Kanlı Para” sayesinde Yeşilçama “İnleyen Nağmeler” adlı filmle ilk kez yönetmenliği denedi. 1973 yılından itibaren de yönetmenliğe başlayarak 40’a yakın film yönetti. Çok sayıda fotoroman senaryosu da yazan Safa Önal,  2007 yılında yaptığı son filmle yönetmenliği bıraktı. Safa Önal, Senaryo Yazarları Derneği’nin Kurucu üyesidir. Sanatçının Umut adlı bir oğlu vardır. Yeşilçam’a altın çağını yaşatan ve Türk sinemasına büyük emekleri olan senarist ve yönetmen Safa Önal’ın imzasının yer aldığı unutulmaz filmleri arasında “Ağlayan Melek”, “Vesikalı Yarim”, “Dila Hanım”, “Bodrum Hakimi” de bulunuyor. Safa Önal,  önsözünü Peyami Safa’nın yazdığı Dünyanın  En Güzel Gemisi isimli hikâye kitabı bulunuyor. Yasemin Arpa’nın kaleme aldığı nehir söyleşi kitabı ise Ne kadar Gamlı Bu Akşam Vakti adıyla yayımlandı. Kitabın adı, Ahmet Haşim’in şiirinden alınan ilhamın eseri olarak günışığına çıktı. Safa Önala, bu eserde hayatını ve hatıralarını anlatıyor. Sanatçıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü, bu yıl törenle verilmişti.

(Hülya Günay)

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ