Reklam
Reklam

Ahmet Güneştekin’in sergisinde Milion taşı

Delta Proje ve Ortaklığı, Ahmet Güneştekin’in Venedik’te büyük ilgi gören Milion Taşı ve Kostantiniyye heykellerini özel koleksiyonuna dahil etti.

Ahmet Güneştekin’in sergisinde Milion taşı
  • 31.12.2016
  • 3.414 kez okundu
Reklam

Delta Proje ve Ortaklığı, Ahmet Güneştekin’in Venedik’te büyük ilgi gören Milion Taşı ve Kostantiniyye heykellerini özel koleksiyonuna dahil etti. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Delibalta’nın ev sahipliğinde ve Ahmet Güneştekin’in katılımıyla gerçekleşen açılışa iş, sanat ve cemiyet dünyasından birçok isim katıldı. Milion Taşı ve Kostantiniyye heykelleri ile birlikte, Contemporary Istanbul’da yoğun bir ilgiyle karşılanan, Güneştekin’in Zülkarneyn figüründen esinlenerek çalıştığı, Ölümsüzlüğe Yolculuk enstalasyonu ise 31 Mart 2017 tarihine kadar sergilenecek. Koleksiyoner kimliğiyle tanınan Murat Delibalta’nın sanatı geniş kitlelerle buluşturma amacıyla Güneştekin’in heykellerini süresiz olarak sergilemesi, açık alanda sergilenen sanat eserlerinin seçkin örneklerinden birini sunarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

Murat Delibalta’nın özel koleksiyonuna dahil ettiği bir diğer iş olan Kostantiniyye serisinden Çemberlitaş Tepesi ise süresiz olarak sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Güneştekin, Milion Taşı heykelini, 4. yüzyıla tarihlenen, Bizans İmparatorluğu şehirlerine ulaşan tüm yolların ölçümünde sembolik bir başlangıç noktası olarak kabul edilen, dünyanın merkezine işaret ettiğine inanılan Milion Taşı’ndan yola çıkarak çalıştı. 1960’larda keşfedilen bu anıt yüzyıllar boyunca süren karmaşalara, dini çatışmalara, çalkantılara, siyasi çekişmelere ve savaşlara meydan okuyarak varlığını korumayı başarmış ancak daha sonraki yüzyıllar içerisinde yok olmuştu. Daha sonra arkeologlar tarafından yapılan kazılar sonucu tekrar gün yüzüne çıkarılmıştı.

 Güneştekin’in 57. Venedik Bienali ile eş zamanlı olarak ilk kez sergilediği Milion Taşı heykeli, yıkılmış bir obeliski andıran orijinal eserin bir tarihsel ve kültürel kalıntısı olarak varlığını A Plus AVM ve Yaşam Merkezi’nde korumaya devam edecek.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ