Reklam
Reklam

Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.

Yunus Emre Enstitüsü’nün tertiplediği “Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan’da Kalan Yürek” isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan’da açıılıyor.

Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
  • 03.09.2016
  • 1.342 kez okundu
Reklam

Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatının 450. yıl dönümü nedeniyle 6 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde açKanuni_afis111ılacak.

Batı’nın “Muhteşem Süleyman” olarak andığı, 46 yıl yönettiği Osmanlı Devletinin onuncu padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatının 450. yıl dönümü nedeniyle hazırlanan ve açılışına Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katılacağı “Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan’da Kalan Yürek” isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde 1 ay boyunca sanatseverlerle buluşacak.

7 Eylül 1566’da Zigetvar’da vefat eden Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm yıl dönümünden bir gün önce açılışı yapılacak sergide Matrakçı Nasuh, Lokman, Nigari gibi dönemin minyatür sanatçılarının eserlerinin yanı sıra, Kanuni’nin Baş mimarı Sinan’ın bazı eserlerinin fotoğrafları da yer alacak.

Sergide ayrıca İstanbul’daki Süleymaniye Külliyesi’nden Şam’daki Tekiyye Süleymaniye Külliyesi’ne, Arafat’taki su köprüsünden, Büyükçekmece’deki Sultan Süleyman Köprüsü’ne, Kırkçeşme Su Projesi’nden Kudüs’teki İmaret’e kadar, yurt içinde ve yurt dışında Kanuni döneminde yapılmış önemli eserlere de yer verilecek.

Mekke Su Yollarının tamamlanmasından sonra Kanuni’ye gönderilen 12 metre uzunluğundaki “Teşekkürname’nin fotoğrafı” da ilk defa bu sergide sergilenecek.

Sergide ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ı resmeden minyatürler, gravürler ve yağlıboya resimler de yer alacak.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde 7 Eylül–7 Ekim tarihleri arasında sergilenecek olan, Mustafa Aksay’ın hazırladığı Minyatür ve Fotoğraf Sergisi, Kanuni döneminin görsel bir resmigeçidi niteliğinde olacak.

Kanuni tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan İstanbul’daki Kırkçeşme Su Projesinin en görkemli yapısı olan Mağlova Su Kemeri. Bu kemer en az Süleymaniye Külliyesi kadar önemli ve maliyetli büyük bir projedir. Bugün hâlâ ayaktadır ve İstanbul’a su taşımaya devam etmektedir.

Kanuni döneminde yapılan bu su köprüsü, Arafat’a ve Mekke’ye su getiren bir sistemin parçasıdır ve tamamlandığında Mekkeliler çeşmeler ve hamamlar ile tanışmış, yıllarca su sıkıntısı çekmemişlerdir.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ