Reklam
Reklam

PAKİSTAN SİNEMASINDA BİR TÜRK KIZI

Sinema aşkı uğruna büyük bir cesaretle, tek başına Pakistan ’a giden Emel Karaköse, ‘Pakistan sinemasında rol alan ilk Türk oyuncu…

PAKİSTAN SİNEMASINDA BİR TÜRK KIZI
  • 16.08.2016
  • 1.449 kez okundu
Reklam

 

Pakistan’da 22 Temmuz’da gösterime giren, yönetmenliğini Jamal Shah’ın yaptığı ‘ Revenge Of The Worthless ‘ adlı filmde, Palwasha karakterine bir Türk oyuncu hayat verdi. Sinema aşkı uğruna büyük bir cesaretle, tek başına Pakistan ’a giden Emel Karaköse, ‘Pakistan sinemasında rol alan ilk Türk oyuncu’ ünvanını aldı. Oyuncu, performansı ile Pakistan halkının beğenisini kazandı.

Emel Karaköse, Afganistan sınırına yakın ve hala terör tehditi altında olan Swat bölgesinde yaklaşık üç hafta kaldı. Filmin çekimleri zor şartlar altında ve asker koruması eşliğinde gerçekleşti. Urdu dilinde çekilen film için Urduca öğrenen oyuncu, ayrıca canlandırdığı rol için Pakistan askerlerinden silah ve kalaşnikof kullanma eğitimi aldı.

‘ Revenge Of The Worthless ‘ adlı film, Taliban ile ilgili yaşanmış, gerçek bir hikayeyi konu alıyor. En trajik terör olaylarının yaşandığı dönemi anlatan film, tüm gerçekliği gözler önüne serebilmek için olayların geçtiği mekanlar da çekildi. Film, bu yıl kısa belgesel dalında Oscar kazanan ve hızla gelişmekte olan Pakistan sinemasında büyük ses getirdi.

Bu film için titizlikle çalışan yönetmen Jamal Shah aynı zamanda ülkede çok sevilen bir oyuncu, heykeltraş ve kültürel aktivist. Film, topraklarını, kültürel ve demokratik değerlerini savunmayı kendisine görev bilen insanların teröristlere, cehalete ve caniliğe karşı verdikleri çetin mücadeleyi gösterdiğinden dolayı Pakistan için büyük değer taşıyor. Teröristler tarafından kafasından vurularak yaralanan, tüm dünyanın tanıdığı Malala Yousafzai ‘nin hikayesini de kapsayan film, Pakistan için unutulmaz olan bir çok insanın hikayesini ve yaşadıklarını anlatıyor.

Yakın zamanda, Amerika, İngiltere, Almanya, Avustralya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde gösterime girecek olan filmin, İstanbul Film festivali kapsamında Türkiye ‘ye de gelmesi bekleniyor.

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ