Reklam
Reklam

TDV’nin Uluslararası “İYİLİK ÖDÜLLERİ”

1.100 yaşanmış iyilik hikâyesi içerisinden belirlenen 7 iyilik öncüsüne “İyilik Ödülü” takdim edildi.

TDV’nin Uluslararası “İYİLİK ÖDÜLLERİ”
  • 14.03.2016
  • 1.054 kez okundu
Reklam

Türkiye Diyanet Vakfı “Uluslararası İyilik Ödülleri” sahipleri açıklandı

 Türkiye Diyanet Vakfı’nın Uluslararası İyilik Ödülleri’nin bu yılki sahipleri, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından açıklandı. Türkiye ve dünyadan bin 100 hikâyenin arasından seçilen 7 iyilik hareketine, 13 Mart Pazar Günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenle ödülleri takdim edildi.

 Türk Diyanet Vakfı’nın bu yıl ikincisini düzenlediği “Uluslararası İyilik Ödülleri” sahiplerini buldu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ”Uluslararası İyilik Ödülleri” için ulusal ve uluslararası alanda 8 farklı dilde, yaşanmış bin 100 hikâyenin dört ayrı komisyon tarafından değerlendirildiğini söyledi.

Değerlendirme kriterlerini basın mensuplarıyla paylaşan Görmez, “Hikayelerin özgün ve orijinal, yaşanmış ve güncel olmasını, dünya için umut olmasını, sonuç bakımından insana ve çevreye katkı sağlamasını, insani yardım, sağlık, eğitim ve çevre alanında yapılmasını önemsedik” dedi.

 Birbirinden değerli isimler ödül töreninden olacak

Birbirinden özel bin 100 insan hikâyesi arasından seçilen 7 iyilik hareketine, 13 Mart Pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan eski Cumhurbaşkanı Abdurrahman Swar Ez-Zeheb, bakanlar, milletvekilleri, akademisyenler, yurtiçi ve yurtdışından katılacak birbirinden değerli isimlerin katılımı ile ödülleri takdim edildi.

 Yeryüzünde iyiliğin egemen olması için

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı olarak son yıllarda, ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olmak ve yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışmak gibi iki önemli hedef üzerinde durduklarını söyledi. Dünyanın zor bir süreçten geçtiğini belirten Görmez, “Günümüzde tüm insanlığı kuşatan şiddet, terör, nefret, düşmanlık, ırkçılık, ayrımcılık ve işgallerin yol açtığı tablo, iyiliğin yeniden İslam coğrafyasında ve bütün dünyada hâkim kılınması için seferber olunmasını zorunlu kılmaktadır” dedi.

 1.100 hikâye arasından seçilen 7 iyilik öncüsü

Görmez, konuşmasına şöyle devam etti: “Diyanet İşleri Başkanlığımızın il ve ilçe teşkilatları, yurtdışı temsilcilikleri, Türkiye Diyanet Vakfının 135 ülkede iş birliği yaptığı kurumlar, internet ve medya taramaları ile 8 farklı dilde bin 100 civarında hikâye oluşturulan komisyonlar tarafından titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde yurtdışından ve ülkemizden 1.100 yaşanmış iyilik hikâyesi içerisinden belirlenen 7 iyilik öncüsüne ödül takdim edeceğiz. Ayrıca Vakfımızın kuruluş tarihi olan 13 Mart’ın içerisinde yer aldığı haftayı “İyilik Haftası” olarak belirledik. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. İyilik Haftası ve iyilik ödülleri, vakfımızın iyilik kavramıyla bütünleşmesine hizmet edecektir.”

 “TDV Uluslararası İyilik Ödülleri” sahipleri açıklandı

Komisyonlar tarafından ciddi bir çalışma ve titiz bir değerlendirme sonucunda bu yıl Uluslararası İyilik Ödülü verilmesi kararlaştırılan isimler şöyle:

Cumhurbaşkanı olarak ömrünün sonuna kadar bu makamda kalabilecekken kendini iyiliğe adayan, Afrika’nın en köklü sivil toplum kuruluşlarından ‘‘Munazzama ad-Dawa al-İslamiyye’’yi 40’ı aşkın Afrika ve Asya ülkesinde faaliyeti olan uluslararası bir sosyal yardım kurumuna dönüştüren Sudan eski Cumhurbaşkanı Abdurrahman Muhammed Swar Ez-Zeheb; Doğu Asya Barış Ödülünü alan ilk Malezyalı kadın olan ve 2003 yılından bu yana çatışma ya da afet bölgelerinde doktor olarak görev yapan, yaralı ve hastalara şefkat dolu ellerini uzatan Jemilah Mahmood; kalbi ve vicdanının sesine kulak vererek Gazze’de başlayan acımasız İsrail bombardımanının ardından oraya gitmek ve bu çaresizliğe bir nebze olsun çare olmak için konforlu yaşamından, hatta canından bile vazgeçen Norveçli Dr. Mads Gılbert; Şırnak’ta kendini hiç düşünmeden çatışmada yaralanan polise siper olan er İsmail Ertem; küçük Leyla’nın ardından, kronik hastalıklarla mücadele eden çocukların hayallerini gerçekleştirerek “Leyla’dan Sonra Hareketi”nin ilk öncüleri olan genç doktor adayları Övgü Sinem Buğan, Yüsra Betül Medik ve Kübra İlicepınar; 19 yaşında İslam’ı seçen Avustralyalı bir akademisyen, sevgi dolu bir anne ve gerçekleştirdiği sosyal projelerle ülkesinde tanınan bir aktivist olan Susan Carland; 25 yıldır insanlara yardım eden, yoksulları, düşkünleri kollayan, muhtaçların, çaresizlerin yardımına koşan, yardımsever insan Osman Gerem bu yılki “Uluslararası İyilik Ödülleri’nin sahibi oldular.

 

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ