Reklam
Reklam

İki Türk fotoğrafçının başarısı

2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Türk fotoğrafçılardan Barbaros Kayan, Profesyonel Kavramsal kategorinde, Gültekin Alkurt, Açık Gülümseme Kategorisinde finale kaldı.

İki Türk fotoğrafçının başarısı
  • 25.02.2016
  • 1.108 kez okundu
Reklam

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde finale kalan isimler arasında, biri Profesyonel, diğeri de Açık yarışmada olmak üzere, iki Türk fotoğrafçı da yer alıyor. 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Türk fotoğrafçılardan Barbaros Kayan, Profesyonel Kavramsal kategorinde, Gültekin Alkurt, Açık Gülümseme Kategorisinde finale kaldı.

186 ülkeden 230.103 fotoğrafın katıldığı yaraşmada Tüm kazananlar 21 Nisan’da açıklanacak. Türkiye’den yarışmaya katılımların sayısı 2015’e göre %17’nin üzerinde artarken finale kalan fotoğrafçılar da 186 ülkeden rekor sayıdaki 230.103 katılım arasından seçildi. Katılım sayısı, yarışmanın dokuz yıllık tarihinde en yüksek düzeyine ulaşırken 2015’e göre %33’lük bir artışa işaret ediyor. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2007’de hayata geçirilmesinden bu yana, alınan katılımların toplam sayısı da 1 milyon eşiğini aşarak yarışmanın, dünyanın en saygın ve etkin fotoğraf yarışmalarından biri olarak konumunu da güçlendirdi. Uzman bir jüri heyeti tarafından seçilen ve finale kalan fotoğrafçılar ile katıldıkları kategorilerin tam listesine worldphoto.org

Hem Kayan hem de Alkurt, kategorilerinin yanı sıra Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı ve Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı unvanları ve 30.000 ABD doları tutarındaki büyük ödül için de yarışıyorlar. Kazanan isimler, 21 Nisan’da Londra’da düzenlenecek olan Gala Töreni’nde açıklanacak. Ayrıca, her iki fotoğrafçının çalışmaları, Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenecek olan 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sergisinde gösterilecek ve Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabının 2016 baskısında yayımlanacak. Sergide, ödüllerde Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’ne layık görülen güzel sanat fotoğrafçısı ikili RongRong & inri’nin Avrupa’daki ilk büyük sergisine de yer verilecek.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ