Reklam
Reklam

Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı

Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç’i, doğumunun 100’üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.

Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
  • 12.12.2016
  • 3.106 kez okundu
Reklam

Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç’i, doğumunun 100’üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

Tuncay Önür// Türk edebiyat ve sosyoloji tarihinin usta isimlerinden Cemil Meriç, Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği sempozyumla anıldı. Birbirinden değerli yazar, şair ve akademisyenlerin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen sempozyum 11 Aralık Pazar gününe kadar sürdü. Açılış oturumuna Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ünlü düşünürün kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, Beşir Ayvazoğlu, Cevat Özkaya, Prof. Dr. Hüsamettin Arslan ve Yıldız Ramazanoğlu ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların ardından Başkan Murat Aydın, Bakan Nabi Avcı’ya hediye takdiminde bulundu.

BAKAN AVCI’DAN SEMPOZYUMU KAÇIRANLARA SEVİNDİREN HABER

Program kaydının bakanlığın sitesinde yer alabileceğini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Bu ve bunun gibi anma faaliyetleri örnek teşkil edecektir. Şöyle bir teselli buluyorum kendimde: Tüm konuşmalar ve sempozyum kayda alınıyor. Biraz önce de dikkat ettim kayda alan arkadaşlarımız yakın plan çalıştıklarından biz ve bizim gibi sempozyumun tamamını takip edemeyecekler daha sonra telafi etme fırsatını bulacak. Ayrıca Kültür Bakanlığı’mızın oluşturmakta olduğu internet portalına da bu sempozyuma yer verme fırsatımız olur. Böylelikle sempozyumu takip edememiş olanlar oradan telafi edebilirler. İnsanlar düşünen insanları seyretmeyi daha çok severler. BBC yaptığı araştırmada bu cümleyi doğrulamak adına düşünen insanların konuştuğu programların daha çok izlendiğini belirtiyor. Biz de burada düşünen insanları göreceğiz, dinleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“EV SAHİBİ OLMAKTAN SON DERECE MUTLUYUZ”

Cemil Meriç’in zamanın ötesinde biri olarak tanımlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Cemil Meriç, adeta bir deniz feneri gibi yol göstermiştir. Bugün bizlere düşen Cemil Meriç’in heyecanını elden geldiğince çoğaltmaktır. Zira gençliğinde bugünü kıyasladığında Cemil Meriç’in zamanın ötesinde bir anlam ihtiva ettiğini görüyorum. Geçmişte ne kadar heyecan duyuyorsam bugün de aynı heyecanı duyuyorum. Bu yüzden Cemil Meriç ile milletimiz, özelde gençlerimiz arasındaki mesafenin ortadan kalkması için var gücümüzle çaba sarf etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu bakımdan biz Zeytinburnu Belediyesi olarak bu gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz” şeklinde konuştu.

USTA’NIN KIZI SEMPOZYUMDA KONUŞTU

Sempozyumda konuşan düşünürün kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, “Zannediyorum ki bu yıl Aralık ayında Cemil Meriç’in doğumunun 100’üncü yılı vesilesiyle yapılan törenler, Mevlana’nın Şeb-i Aruz’una da denk geliyor. Türkiye’de şu sırada üzerinde en çok durulan, en çok sevilen ve okunan iki isimden birisi olması şerefine Cemil Meriç layık görülüyor ne mutlu bize” diye konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, programa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya hediye takdim etti.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ