Reklam
Reklam

Tarihi dokusuyla adım adım muhteşem İstanbul gezisi FestTravel’de

İstanbul… Bir taşı için bin Acem mülkü feda edilen toprak; iki ayrı dünyayı, Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan bir köprü; farklı kültürlerin kaynaştığı bir pota; inançlar, dinler, diller, ırklar cümbüşü…

Tarihi dokusuyla adım adım muhteşem İstanbul gezisi FestTravel’de
  • 01.01.2017
  • 1.335 kez okundu
Reklam

Tuncay Önür // İstanbul… Bir taşı için bin Acem mülkü feda edilen toprak; iki ayrı dünyayı, Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan bir köprü; farklı kültürlerin kaynaştığı bir pota; inançlar, dinler, diller, ırklar cümbüşü…

Dünyanın en zengin, en ilgi çekici uygarlıklar mozaiğine sahip şehrinde yaşıyoruz. Ancak her gün tarihsel bir dokusunu ya da yapısını yitirdiğimiz bu mozaiğin genellikle farkında bile değiliz. FEST Travel’ın 1988 yılında “İstanbul’la Tanışın!” çağrısıyla başlattığı Adım Adım İstanbul® gezileri, klasikleşen ve özgün rotalarıyla 2017’de de bir kenti tanıma, sevme ve sahip çıkma bilincini körüklemeye devam edecek.

Sadece FEST farkıyla!

FEST Gezginleri, bir marka haline gelen Edirnekapı’dan Ayvansaray’a® gezisinde kentin yüzyıllara meydan okuyan surlarının; Galata’dan Pera’ya İstanbul’un çehresini nasıl geri dönülemez biçimde değiştirdiğinin; İstanbul’un Arka Bahçesi Çatalca’da en büyük ilçenin Traklardan 1923-24 Mübadelesine uzanan öyküsünün; Boğaz’ın İncisi Yeniköy’de ise gözde bir sayfiye olan semtin çok kültürlü yapısının peşine düşecek.

Yeni rotalarımızdan Osmanlı’nın Bakırköy’ü: Makri Karyesi’nde her dönem stratejik bir önem taşıyan bölgenin, Roma dönemindeki ismiyle Hebdomon’un Bizans’ın Makro Hori’sine, Osmanlı’nın Makriköy’ünden Cumhuriyet’in Bakırköy’üne değişiminin izinden gidilecek. Sadabad’da Devr-i Saadet’te ise gezginlerimiz, kulaklarında Şair Nedim’in “Gidelim serv-i revanım yürü Sadabad’a” dizesi yankılanırken, özellikle III. Ahmet döneminde İstanbul’un en önemli eğlence yerlerinden birine dönüşen Kağıthane’de Lale Devri’nin kültür mirasını keşfedecekleri bir program bekliyor.

Klasikleşen Rotalar

Klasikleşen Adım Adım İstanbul® rotaları yeni yılda da gezginlerin ilgisine sunulacak: Topkapı Sarayı ve Harem, Dolmabahçe Sarayı, Galata ve Pera olarak iki ayrı bölümde İstanbul’un kalbi Beyoğlu, Bizans-Osmanlı yapıları, eski İstanbul’un kahvehaneleri ve kıraathaneleri, hanları ve çarşıları, efsaneleri ve tılsımları, köşk ve kasırları, şair ve yazarlara ilham veren ve onlardan miras kalan noktaları, Mimar Sinan’ın ölümsüz eserleri; kasırları, erguvanları, laleleri ve kaybolan çiçek kültürüyle Boğaz, yeme içme kültürüyle Cadde-i Kebir, Kumkapı ve Samatya, adım adım Tarihi Yarımada, Süleymaniye, Haliç, Kuzguncuk, Çengellköy, Üsküdar, Prens Adaları gezileri, yanından geçip gittiğimiz bir tarihin en önemli duraklarını bizlere hatırlatmaya devam edecek.

Sadece İstanbul içinde değil Edirne, İznik, Taraklı-Göynük, Eskihisar-Gölyazı ve İzmit-Keltepe-Altınpınar Yaylası gibi yakın çevresinde de yılın ilk aylarında günübirlik keşif gezilerimiz devam edecek.

Tanımadığın kent senin değildir, diyor ve tüm İstanbul-severleri bu eşsiz kentin görmezden gelinen güzelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ