Reklam
Reklam

Kral Tutankhamun’un Mezarı National Geographic Tarafından Açılıyor

Mısır Firavun’u Kral Tutankhamun’un mezarındaki gizli odalar, Nat Geo ekipleri tarafından keşfediliyor, sırlar o ortaya çıkıyor.

Kral Tutankhamun’un Mezarı National Geographic Tarafından Açılıyor
  • 03.04.2016
  • 1.419 kez okundu
Reklam

Yüzyılın En Büyük Keşiflerinden Biri

Mısır Firavun’u Kral Tutankhamun’un mezarındaki gizli odalar, Nat Geo ekipleri tarafından keşfediliyor, duvarların arkasında yatan gizemler ortaya çıkıyor. Araştırmanın tüm detaylarını içeren özel belgesel ise Nat Geo için yayına hazırlanıyor.

 Uzmanların Kral Tut’un üvey annesi ve onun firavunluğa ulaşmasını sağlayan kişi olarak kabul edilen Nefertiti’nin mezarının Kral Tut’un mezarının gizli odalarında olabileceği görüşünü araştırmalarla kanıtlanmaya çalışılıyor.

 Geçtiğimiz dönemde Mısır’da Antik Eserlerden Sorumlu Bakanlık tarafından yürütülen projede 10 saati aşkın radar taramaların sonunda kralın mezarındaki gizli odaların varlığı gündeme gelmişti ve konuyla ilgili çalışmalar başlatılmıştı.

 Gerçeği ortaya çıkarmak için tutkuyla çalışan ekibi yönlendiren Bakan El-Anani araştırmayla ilgili olarak “Biz gizli odaları değil, gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 Yürütülen çalışma İngiliz arkeolog Nicholas Reeves’in Kral Tutankhamun’un mezarında aynı zamanda Nefertiti’nin de gömülü olduğuna dair keşfedilmemiş kanıtlar olduğunu öne sürmesiyle başladı. Uzmanların çoğu Nefertiti’nin Kral Tut’un üvey annesi olduğunda ve onun firavunluğa ulaşmasını sağladığında hemfikir.

 Fakat Antik Mısır Uzmanları Nefertiti’nin Tut’un mezarının içindeki gizli odalarda olduğundan şüpheliydi çünkü bu odalarda herhangi birinin mezarının olabileceğine dair hiç bir fiziksel kanıt bulunamamıştı.

 Geçtiğimiz ay Eski Bakan Mamdouh Eldamaty, Nefertiti’nin mezarının orada olduğundan “yüzde doksan” emin olduğunu belirtmişti. Bu yorumu, geçen Kasım’da yapılan taramalardan “metalik ve organik” objelerin olduğu sonucunun çıkmasına bağlamıştı. Nat Geo Society desteğiyle gerçekleşen yeni taramalarsa, gerçekleri gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyor. Amerika’dan özel olarak atanan üstün teknoloji radar uzmanları tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleşen çalışmaların bulgularının, Amerika’da ve Mısır’daki üst düzey uzmanlara yollanarak yorumlanması bekleniyor.

 Tüm bu araştırmaların ortasında, bu çalışmaya ilham veren Reeves “Ben de tüm dünya gibi daha fazla bilginin açığa çıkmasını bekliyorum. Arkeolojik açıdan bakacak olursak kanıtlar hala çok zorlayıcı. Yapmamız gereken onları şimdi 21. yüzyıl teknolojisi ile işlemek” şekilde konuştu.

 National Geographic Society’nin desteğiyle gerçekleşen bu araştırmanın tüm ayrıntıları Bahar’da Nat Geo’da yayınlanacak bir belgesel ile de incelenecek.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ