Reklam
Reklam

IRCICA, Kudüs Meselesi’ne tarihi fotoğraflarla ışık tuttu

IRCICA, Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın düzenlediği Kudüs Meselesi Uluslararası Konferansı’nda “Kudüs; Tarih ve Medeniyet” sergisiyle yer aldı.

IRCICA, Kudüs Meselesi’ne tarihi fotoğraflarla ışık tuttu
  • 15.12.2015
  • 1.488 kez okundu
Reklam

ırcıca Kudus_Meselesi_Konferansi_Halit_Eren111

Birleşmiş Milletler Teşkilatı ile İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Kudüs Meselesi Uluslararası Konferansı’nda İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), “Kudüs: Tarih ve Medeniyet” konulu bir sergi açtı.

IRCICA ile Filistin Devleti Cakarta Büyükelçiliği ve Endonezya Dışişleri Bakanlığı tarafından, IRCICA arşivlerinden derlenen tarihi belge niteliği taşıyan 50 fotoğrafın yer aldığı “Kudüs: Tarih ve Medeniyet” sergisi, Endonezya Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Endonezya Ulusal Galerisi’nde, 16-20 Aralık 2015 tarihleri arasında ziyarete açıldı. Sergide tarihî fotoğrafların yanı sıra Süleyman Gündüz tarafından çekilen, günümüz Kudüs fotoğrafları da yer aldı.  

Serginin açılışında IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, Filistin Devleti Cakarta Büyükelçisi Fariz N. Mehdavi ve Cakarta Vali Yardımcısı Kültür ve Turizm ile görevli Prof. Dr. Sylviana Murni birer konuşma yaptı. Açılışta, İslam İşbirliği Teşkilatı üye devletlerinin Cakarta Büyükelçileri de hazır bulundu.

14-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen Kudüs Meselesi Uluslararası Konferansı dolayısıyla, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Amin Madani ve IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, Endonezya Eğitim ve Kültür Bakanı Anies Baswedan’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Görüşmede IRCICA’nın kültür alanındaki mevcut çalışmaları ve gelecek planları konuşuldu. Doç. Dr. Halit Eren, 2004-2014 arasında görev yapan, eski Endonezya Cumhurbaşkanı Sisilo Bambang Yodyono’yu da ziyaret etti.

IRCICA Hakkında

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın ilk kültürel alt organı olan IRCICA faaliyetlerine 1979 yılında başlamıştır. Kuruluş, İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin kültürlerinin daha iyi tanınmasına katkıda bulunmayı, bu medeniyetin tarihi ve günümüzdeki yönlerinin dünya kamuoyundaki imajını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ