Reklam
Reklam

Ali Haydar Efendi

Derin bir bilgisi ve kuvvetli bir hitabet gücü olan Ahıskalı Ali Haydar Efendi, Mart 1915’te şeyhülislâmlıkta yeni kurulan “Te’lif-i Mesâil Heyeti” reisliğine tayin edildi.

Ali Haydar Efendi
  • 27.01.2019
  • 779 kez okundu
Reklam

ALİ HAYDAR EFENDİ (1870-1960)
Ahıskalı Ali Haydar Efendi olarak da bilinmektedir. 1870 senesinde Batum’un Ahıska kazasında doğdu. 1960’da İstanbul’da vefat etti. Kabri Edirnekapı Sakızağacı kabristanındadır. İlk tahsilini memleketinde yaptı. Erzurum’a gelerek oradaki Bakırcı Medresesi’ne sonra, İstanbul’a gidip Fatih Camii’nde derslere devam etti. Bayezid Dersiamlarından Çarşambalı Hoca Ahmed Hamdi Efendi’den 1901’de icazet aldı. Medreset-ül-kuzât’tan 1906 yılında mezun oldu. Fatih Camii’nde talebe okutmaya başladı. Böylece Fatih Dersiamları arasında yer aldı. 1909 senesinde fetva yazmakla vazifelendirildi, Sahn-ı Seman (Fâtih) Medreseleri fıkıh müderrisliğine tayin edildi. Tasavvuf yolunda ilerledi.
Derin bir bilgisi ve kuvvetli bir hitabet gücü olan Ahıskalı Ali Haydar Efendi, Mart 1915’te şeyhülislâmlıkta yeni kurulan “Te’lif-i Mesâil Heyeti” reisliğine tayin edildi. Bu görevi esnasında Kitâb-ül-Büyû’ (Alış-veriş kitabı) ve Kitab-ül-İcâre’yi hazırladı. 1916’dan sonra her ramazan ayında huzur dersleri başmuhataplığını yürüttü ve padişahlığın kaldırılmasıyla son buldu. 1919 senesinde Ali Haydar Efendinin postnişinliği padişah tarafından tasdik edilerek vazifesi kendisine iade edildi. Tekke ve zaviyeler kapanıncaya kadar devam etti. Şeyhülislâmlığın kaldırılması, tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra açıkta kaldı, sadece dersiam maaşı ile yetinerek Cebecibaşı Mahallesinde bulunan Şeyh İsmet Efendi dergâhında ikamet etti. Dört padişahın zamanında bilfiil vazife yapmış olan ve bilhassa Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın iltifatlarına kavuşan Ahıskalı Ali Haydar Efendi, Cumhuriyet devri boyunca dini tedrisat ile meşgul oldu.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ