Reklam
Reklam

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe Yeterlik Sınavı yapıldı

Yunus Emre Enstitüsü, 2016 yılının ilk Türkçe Yeterlik Sınavı’nı (TYS) 16 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştiriyor.

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe Yeterlik Sınavı yapıldı
  • 16.01.2016
  • 1.707 kez okundu
Reklam

Tuncay Önür

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenen bireylerin dil yeterliklerini ölçmek ve belgelendirmek üzere Türkçe Yeterlik Sınavı düzenledi. Yurt dışındaki merkezlerinde kültür, sanat faaliyetlerinin yanında Türkçe eğitimi de veren Yunus Emre Enstitüsü, bireylerin dil yeterliklerini ölçmek ve belgelendirmek üzere Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) uygulamalarına devam ediyor.

Türkçe Yeterlik Sınavı, Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip standart bir sınava kavuşması ve yabancı öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amacıyla, Yunus Emre Enstitüsü tarafından Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metni’ne göre geliştirilen bir yeterlik sınavıdır.

Sınav, 16 Ocak 2016 tarihinde 31 ülkede 37 merkezde eş zamanlı olarak uygulandı. TYS’de adayların okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerindeki yeterlilikleri ölçmek için yapılan TYS’de başarılı olan adaylara Türkçe Yeterlik Belgesi veriliyor.

Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar, Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor. Türkçe Yeterlik Belgesi, iş başvurularında da adaylara büyük avantaj sağlıyor.

 Türkçe Yeterlik Sınavı’na nasıl başvurulur?

Sınava girmek isteyen adaylar, Ankara’da Yunus Emre Enstitüsüne, yurt dışında ise Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezlerine giderek bizzat başvurabilir.

 Başvuru için gerekli belgeler:

  1. Kimlik/pasaport fotokopisi
  2. Bir adet vesikalık fotoğraf 

 

Türkçe Yeterlik Sınavı periyodik olarak yılda 3 kez (ocak, mayıs, eylül) uygulanmaktadır. 2016 yılında uygulanacak Türkçe Yeterlik Sınavı Tarihleri ise şöyle;

  1. Uygulama: 16 Ocak 2016 Cumartesi
  2. Uygulama: 28 Mayıs 2016 Cumartesi
  3. Uygulama: 3 Eylül 2016 Cumartesi

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ