Reklam
Reklam

Belgrad’da Yunus Emre Enstitüsü Açıldı

Dünyanın pek çok başkentinde her yıl binlerce insana Türkçe öğreten Yunus Emre Enstitüsü, 6. Yılında 40’dan fazla merkez açtı.

Belgrad’da Yunus Emre Enstitüsü Açıldı
  • 29.12.2015
  • 1.196 kez okundu
Reklam

Yunus Emre Enstitüsü yeni merkezini  T.C. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun teşrifleriyle 28 Aralık Pazartesi günü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da açıldı. 2015 yılı mayıs ayı itibariyle çalışmalarına başlayan Belgrad Yunus Emre Enstitüsü düzenlenen töreni ile resmi açılışını gerçekleştirdi.
Belgrad Yunus Emre Enstitüsü; gerçekleştireceği faaliyetlerle Türk dili, kültürü ve sanatını tanıtmanın yanı sıra Sırbistan vatandaşlarına nitelikli Türkçe öğrenme imkânı sunacak. Bu bağlamda eserleri Sırpçaya çevrilen Türk yazarlarının Sırp okuyucularıyla buluşturulması, tarih ve edebiyat alanlarında çeşitli atölye çalışmalarının yapılması, geleneksel ve modern sanatlardaki ülke birikimlerinin en güzel misalleriyle aktarılmasına da imkân sağlayacak. Türkiye ile Sırbistan arasında kültürel köprüleri güçlendirmek Enstitünün bir diğer önemli misyonu.
Yunus Emre Enstitüsü Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü, sanatını tanıtmak ve Sırbistan ile kültürel alışverişini artırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla Belgrad’da eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerde bulunacak.
6 Yılda 40’dan Fazla Yunus Emre Enstitüsü Açıldı
Dünyanın pek çok başkentinde her yıl binlerce insana Türkçe öğreten Yunus Emre Enstitüsü, 6. Yılında 40’dan fazla merkez açtı.
Yunus Emre Enstitüsü, ilk olarak 2009 yılında Saraybosna’da açtığı merkezin ardından bugün 40’ın üzerinde merkez ile uluslararası kültürel işbirliği çalışmalarını sürdürüyor.
Türk Kültür Merkezlerinde çeşitli projeler, kültürel etkinlikler ve kurslar aracılığıyla bir taraftan Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlanırken, diğer taraftan Türkiye ile diğer kültürler arasındaki ilişkiler arttırılıyor.
2023 Vizyonu çerçevesinde kültür merkezleri sayısını 100’e ulaştırmayı hedefleyen Yunus Emre Enstitüsü; Balkanlarda bulunan Saraybosna, Tiran, Üsküp, Bükreş, Priştine, Podgoritsa, Köstence, Foynitsa, Mostar, Prizren, İpek ve İşkodra’ya son olarak Belgrad merkezini de eklemiş oldu.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ