Reklam
Reklam

Türk turistlerin seyahat profili

Uluslararası seyahat arama sitesi momondo’nun 2015 yılında yaptığı araştırmalar, Türk turistlerin davranışlarını, eğilimlerini, beklentilerini, tatil sırasında ve tatil dönüşü hissettiklerini ortaya koyuyor.

Türk turistlerin seyahat profili
  • 01.01.2016
  • 1.463 kez okundu
Reklam

RAKAMLARLA TÜRK SEYAHAT TUTKUNLARININ PROFİLİ 

Uluslararası seyahat arama sitesi momondo’nun 2015 yılında yaptığı araştırmalar, Türk turistlerin davranışlarını, eğilimlerini, beklentilerini, tatil sırasında ve tatil dönüşü hissettiklerini ortaya koyuyor. Araştırmalardan en dikkat çekici başlıklar ise şöyle:

ÖNCE FİYATA SONRA UÇUŞUN DİREKT OLUP OLMADIĞINA BAKIYORUZ

Türklerin uçak bileti seçerken en çok dikkat ettiği nokta bilet fiyatı. Yüzde 56’mız, diğer faktörlerden bağımsız olarak en uygun fiyatlı uçuşu seçtiğini söylüyor. Fiyata en çok dikkat edenler 36-55 yaş grubundakiler, en az dikkat edenler ise 18-22 yaş arasındaki gençler. Yüzde 37’mizin tercihini belirleyen en önemli ikinci faktör ise uçuşun direkt olup olmaması. Diğer yandan araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında Çinlilerin ardından puan/mil kazanmayı en çok önemseyen ikinci ülkeyiz.

OTEL SEÇERKEN EN ÖNEMLİSİ FİYAT

momondo’nun araştırmasına göre, Türk tatilciler için otel seçerken de en önemli kriter fiyat. Katılımcıların yüzde 51’i fiyatın kendileri için çok önemli olduğunu belirtirken; oran erkeklerde yüzde 54, kadınlarda ise yüzde 48 seviyesinde. Yüzde 36 ile en çok dikkat edilen ikinci nokta, otelin gidilecek şehirde ziyaret edilecek tarihi veya turistik noktalara yakın olması.

TATİLDEYKEN DAHA İYİ BİRİ OLMAYA KARAR VERİYORUZ

Türklerin yüzde 30’u, tatil dönüşü daha aktif bir hayata adım atmaya ve spora başlamaya karar veriyor. Yüzde 22’miz tatile çıktığında geçmişte yaptığı hatalarla yüzleşiyor ve dönüşte daha iyi bir arkadaş, eş veya ebeveyn olacağını söylüyor. Araştırma katılımcılarının yüzde 8’i tatile çıktığında çocuk sahibi olmaya karar verirken, yüzde 2’miz tatilde eşimizden boşanmaya karar veriyor.

GEZERKEN OTOMOBİLDEN VAZGEÇEMİYORUZ

Dünya genelinde turistlerin en çok tercih ettiği yöntem gittikleri şehri yürüyerek gezmekken, Türkler bu konuda yüzde 56’lık oranla Çinlilerin ardından listenin sondan ikincisi. Türk tatilciler ziyaret ettikleri şehri otomobille gezmeyi en çok tercih edenler arasında yer alıyor: Tatilde arabayla gezme konusunda ise yüzde 38’lik oranla ABD’nin ardından dünya ikincisi konumundayız.

BÜTÇEMİZİ AŞIYORUZ

Türklerin yüzde 40’ı tatildeyken ayırdıkları bütçeyi aştıklarını söylüyor. Bütçelerini aşan erkeklerin oranı yüzde 38 iken, bu oran kadınlarda yüzde 42. Yüzde 10’luk bir kesim ise tatilde beklediğinden az para harcıyor.

DÖNÜŞTE ÜÇTE BİRİMİZ DEPRESYONA GİRİYOR

Türkiye’de yaşayan her üç kişiden biri Tatil dönüşü sendromundan mustarip. Araştırmaya katılan her 100 kişiden 34’ü tatil dönüşü kendini mutsuz veya depresif hissettiğini söylüyor. Bu oran, 18-22 yaş grubundaki gençlerde yüzde 40’a kadar çıkıyor. Tatil dönüşü işe veya okula dönmekte zorluk yaşayanların oranı ise yüzde 72.

 EN UCUZ BİLET UÇUŞTAN 53 GÜN ÖNCE BULUNUYOR

momondo’nun araştırmasına göre en uygun uçak biletleri seyahat tarihinden 53 gün önce bulunuyor. Bu tarihte bilet alanlar, uçuş günü bilet alanlara oranla yaklaşık yüzde 26 oranında kar ediyor. En ucuz uçuşlar salı günü bulunurken, cumartesi günlerinin en pahalı gün olduğu görülüyor. Bu iki gün arasındaki ortalama fiyat farkı yaklaşık olarak yüzde 12. Diğer yandan 18.00 – 24.00 saatleri arasında yola çıkanlar, öğle saatlerinde, yani 10.00 – 15.00 saatleri arasında uçanlara göre yaklaşık yüzde 6 oranında daha karlı çıkıyor.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ