Reklam
Reklam

SİNEMADA BU HAFTA (29 Ocak 2016)

VİZYONA GİREN YENİ FİLMLER : İftarlık Gazoz, Zor Saatler, Yalan Labirenti, Spotlight

SİNEMADA BU HAFTA (29 Ocak 2016)
  • 29.01.2016
  • 928 kez okundu
Reklam
tuncayserif
***
Hazırlayan: Tuncay Şerif
tuncayserif@gmail.com
sinema@kulturgazetesi.com
 ***

BU HAFTANIN FAVORİ FİLMİ

İFTARLIK GAZOZ

Tür: Komedi-Dram

Yönetmen: Yüksel Aksu

Senaryo: Yüksel Aksu

Oyuncular: Cem Yılmaz (Cibar Kemal), Berat Efe Parlar (Adem),  Yılmaz Bayraktar (Hasan), Ümmü Putgül (Gülizar), Okan Avcı (Yörük Osman), Greta Fusco, (Berna), Gün Koper (Büyük Adem), Macit Koper (İmam)

Konuk Oyuncular: Mustafa Alabora, Sümer Ezgü

Web Sitesi: www.iftarlikgazoz.com, www.edgeccf.com

Yapımcı: Muzaffer Yıldırım, Elif Dağdeviren, Yüksel Aksu

Yapım: NuLook Productions

Dağıtım: Mars Dağıtım

Filmin Konusu:

1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir çocuktur. 5.sınıfı yeni bitirmiştir. Yaz tatilini boş geçirmek istemeyen Adem, ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli niyet eder. Fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır?

HAFTANIN DİĞER FİLMLERİ

Zor Saatler (The Finest Hours),

New England’da 1952 yılında sert bir fırtına çıkar ve doğu sahil şeridindeki kasabaları vurmaya başlar. Fırtınanın şiddeti ile her şey yerle bir olmuştur. 150 metrelik iki petrol tankeri de fırtınadan nasibini almıştır. SS Pendleton ve SS Fort Mercer adlı tankerler fırtınada ikiye bölünürler. Mürettebatları ise enizde mahsur kalmışlar canlarını kurtarma derdine düşmüşlerdir. Webber ve üç adamı motorlu bir ahşap tekneye binerek Pendleton tankerini bulurlar. Kasırganın ortasında kalan mürettebatı dalgaların arasından kurtarmak için  büyük çaba sarfedeceklirdir.

Craig Gillespie’nin yönettiği filmde Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster ile Eric Bana rol alıyor. Film UIP Filmcilik dağıtımıyla UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarıldı.

 

Yalan Labirenti  (Im Labyrinth Des Schweigens – Labyrinth of Lies)

Genç savcı Johann, yıllar sonra, tesadüf eseri Auschwitz’teki Yahudi toplama kamplarında Nazilareni yaptığı soykırıma dair bazı kanıtlara ulaşır ve tek tek sorgulamaya başlar. Çünkü 2. Dünya Savaşı’nın ardından dünya sessizliğe bürünmüş,  Auschwitz’te yapılan soykırıma ve ne tür bir vahşet yaşandığına dair herhangi bir haber hiçbir yere yayılmamıştır. Savaş yıllarının perişanlığı herkesi bezdirdiğinden, Nazi otoritelerine ait toplama kamplarıyla ilgili binlerce gizli belge tarihin derinliklerine gömülüp gitmiştir. Kamptan kaçmayı başaran bazı esirler de korktuklarından sessiz kalmayı tercih etmişlerdir. Fakat, Savcı Johann unutturulmaya çalışılan bu karanlık suçu çözmeye kararlıdır.

Giulio Ricciarelli’nin yönettiği filmde Alexander Fehling, André Szymanski, Friederike Becht ile Johannes Krisch rol alıyor. Film, M3 Film dağıtımıyla Fabula Films tarafından vizyona çıkarıldı.

 

Spotlight

Marty Baron 2001 yazında Globe’un başına geçmek üzere genel yayın yönetmeni olarak atanır. Miami’den geldiğinde Spotlight Araştırmacı Gazeteciler ekibini, 30 yıl boyunca düzinelerce çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan yerel bir rahip hakkındaki bir makaleyi takip etmekle görevlendirir. Araştırmalar Kilise’nin bu gibi suçlar işleyen rahipleri tahmin edilemeyecek derecede koruduğunu ortaya çıkarır. Marty, Kilise’nin bu tür rahipleri sistematik olarak koruyuşunun nedenlerini çözmek için olayın üstüne gidecektir.

Tom McCarthy’nin yönettiği filmde Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams ile Liev Schreiber rol alıyor. Film,  Warner Bros. dağıtımıyla Warner Bros. tarafından vizyona çıkarıldı.

 

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ