Reklam
Reklam

Sinemada bu hafta Vizyona giren Filmler

Vizyona giren Filmler: (25 Aralık 2015) : Ertuğrul 1890; Point Break; The Lobster, Toz Bezi, Buz ve Gökyüzü, Son Efsane, Saklı, Delibal, Barselona’da Bir Yılbaşı Gecesi, Kar Korsanları, olmak üzere 5’i yerli 10 film vizyona giriyor. //Tuncay Şerif

Sinemada bu hafta Vizyona giren Filmler
  • 25.12.2015
  • 827 kez okundu
Reklam

25 Aralık 2015 Cuma Filmleri

Vizyona giren Filmler: 25 Aralık 2015

Ertuğrul 1890; Point Break; The Lobster, Toz Bezi, Buz ve Gökyüzü, Son Efsane, Saklı, Delibal, Barselona’da Bir Yılbaşı Gecesi, Kar Korsanları, olmak üzere 5’i yerli 10 film vizyona giriyor. //Tuncay Şerif

 

FİLMİN KÜNYESİ

ERTUĞRUL 1890

Tür: Tarihi Dram

Yapım: Türkiye-Japonya

Yönetmen: Mitsutoshi Tanaka

Senaryo: Eriko KOMATSU

Görüntü Yönetmeni: Tetsuo NAGATA

Özel Efektler Direktörü: Hiroshi BUTSUDA

Müzik: Michiru OSHİMA

Oyuncular: Yüzbaşı Mustafa (1890) / Murat (1985): Kenan ECE; Dr. Motosada Tamura: Seiyo UCHINO; Haru (1890) / Harumi (1985): Shioli KUTSUNA; Bekir Çavuş: Alican, YÜCESOY Osman Paşa: Uğur POLAT, Ali Bey (Gemi Kaptanı): Mehmet ÖZGÜR, Süleyman Bey: Tamer LEVENT, Hatice   (Bekir’in karısı): Melis BABADAĞ, THY Üst Düzey Sorumlusu: Murat SEREZLİ, Nomura (Japonya- Tahran Büyükelçisi): Toshiyuki NAGASHIMA,

Uygulayıcı Yapımcı: Böcek Yapım / Türkiye – TOEI / Japonya

Yapımcılar: Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı – © 2015 Ertugrul Film Partners * / Japonya

Dağıtım: Mars Dağıtım

 

Ertuğrul 1890

Film hakkında:

En kötü günlerinde birbirine yardım eli uzatan iki dost ülke: Japonya veTürkiye Cumhuriyeti “Ertuğrul 1890”, dünya sinema tarihinin ilk Türk ve Japon ortak film projesidir. “Ertuğrul 1890” filmi, iki ülke halkları arasında 95 yıl arayla, 1890’da Kushimoto’da ve 1985’te Tahran’da yaşanan iki karşılıksız yardımlaşma ve kurtarma hikâyesini etkileyici ve epik bir dil ile aktarıyor.

Konu

1887 yılında bir Japon heyetinin İstanbul’a gelmesinin ardından, iade-i ziyaret olarak Osmanlı fırkateyni Ertuğrul’un Japonya’ya gönderilmesi kararlaştırıldı. Sultan II. Abdülhamit’in doğuya açılma siyasetine hizmet edecek böyle bir gemi ziyareti, geminin uğradığı limanlardaki insanlara da Osmanlı’nın hâlâ bir cihan devleti olduğunu ispatlamış olacaktı.

Gemi, 14 Temmuz 1889 tarihinde 54 subay, 622 Harp Okulu öğrencisi, erbaş ve erler olmak üzere toplam 681 kişiyle yola çıktı. Gemide, Japon İmparatoru Meiji’ye sunulmak üzere bir Osmanlı imtiyaz nişanı ve pek çok kıymetli hediye bulunuyordu. Ertuğrul, rotası üzerinde bulunan birçok limana uğradıktan sonra Yokohama Limanı’na ulaşıldığında takvimler 7 Haziran 1890’ı gösteriyordu.

Ertuğrul, üç ay boyunca Japonya’da kaldı. Personel, her limanda olduğu gibi burada da büyük ilgi gördü ve resmî görevler yerine getirildi. Ancak kolera salgını, geminin yakasını bırakmıyordu. Bu sefer ciddi karantinalar gerektirecek boyutlara ulaşmıştı. Nihayet bu hastalık yüzünden yola çıkmakta gecikildi ve dönüş için 15 Eylül tarihi belirlendi. Bu tarih, Japon sularında fırtınalar mevsiminin ortasıydı. Nitekim gemi yola çıktıktan bir gün sonra şiddetli bir fırtına baş gösterdi. Dalgalar, gemiyi bordadan dövmeye başladılar. Bir ara, grandi direği çöktü. Derken, kömürlükler su aldı. İki gün boyunca dalgalar üstündeki mücadele devam etti. Artık ne geri dönebiliyorlar, ne ileri hareket edebiliyorlardı. Gemi sürükleniyordu. 18 Eylül Perşembe günü, gemi Kashinozaki’ye doğru yöneldi. Gemide bulunanlar için bir umut belirmişti. Git gide sahile yaklaşıyorlardı. Ancak sürüklendikleri bölge, kayalıkların tam ortasında bulunuyordu ve gemidekilerin bundan haberleri yoktu. Nihayet bütün gün sularla boğuşan Ertuğrul fırkateyni, saat 21’de bütün şiddetiyle kayalıklara bindirdi. Personelin çoğu, bu çarpma esnasında şehit oldu. Sahile yaralı olarak ulaşabilenlerin sayısı, ancak 69 kişiydi. Sonradan 150 kadar ceset toplandı ve fener yakınına gömüldüler. Bugün bu fenerin yanında, Türk-Japon dostluğunu simgeleyen bir anıt mevcuttur.

Point Break

Hızlı, yüksek adrenalinli, aksiyon dolu ve muhteşem sahnelerle dolu heyecanlı bir film. Genç FBI ajanı Johnny Utah, karizmatik lider Bodhi tarafından idare edilen ve elit sporculardan oluşturulmuş çevre fedaisi bir çetenin içine sızar. Bu sporcular, son derece sıra dışı yöntemlerle birçok suç işlemekte ve ortadan kaybolmaktadırlar. Utah gizli kimliği ile hayatını tehlikeye atarak, bu suç mimarlarına olan bağını kanıtlamak için mücadele eder. Ericson Core’un yönettiği filmde, Edgar Ramirez, Luke_Bracey, Teresa Palmer ile Delroy Lindo oynuyor. Point Break, The Moments Entertainment dağıtımıyla The Moments Entertainment tarafından vizyona çıkarıldı.

The Lobster

Karısı tarafından terk edilen David, kendisi gibi bekâr insanların eş bulmak üzere yerleştiği bir otelde kalmaya başlar. Ruh eşini bulması için 45 günü vardır ve eğer bunu başaramazsa seçeceği bir hayvana dönüştürülecektir. Otelin absürt kuralları, aynı kaderi paylaştığı insanların halleri ve ceza olarak sürüleceği ormandaki asilerin korkusu bir araya gelince çaresiz kalan David, yılın en özgün filmine imza atacak hikâyesini yazmaya karar verir. Yorgos Lanthimos’un yönettiği filmde Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden ile Olivia Colman rolalıyor. The Lobster, PinemArt Film dağıtımıyla Calinos Films tarafından vizyona çıkarıldı.

Toz Bezi

İstanbul’da yaşama mücadelesi veren iki temizlikçi kadının dokunaklı hikâyesi. İki gündelikçi kadın, temizliğe gittikleri evlerdeki insanlarla kurdukları ilişkiler, gündelik yaşamlarındaki çatışmalar, kendi arkadaşlıkları, kardeşlikleri ve bu yakın arkadaşlığın hiyerarşisi, hayata tutunma çabası, kadınlık, annelik, temizlik ve yoksulluk. Nesrin ve Hatun şehrin yoksulluğu ve zenginliği arasındaki bir vagonda gidip gelirlerken, hayatı anlamaya ve kendilerine gidecek yollar bulmaya çalışırlar.Ahu Öztürk’ün yönettiği ve Mehmet Özgür, Nazan Kesal, Serra Yılmaz ile Asiye Dinçsoy oynuyor.Toz Bezi, Ahu Film dağıtımıyla Ret Film tarafından vizyona çıkarıldı.

Buz ve Gökyüzü (La Glace et le Ciel – Ice and Sky)

Buzul bilimci Claude Lorius, Antarktika’da sondajdan çıkan bir buzu viskisine atmasıyla fark eder ki, erimekte olan buz aslında bir tarihi eserdir. Bugün 82. yaşını kutlayan Lorius’un 1957’de başlayan araştırma serüvenini, 2015’te bir vasiyetnameye dönüştüren yönetmen Claude Jacquet, seyircisine buzulların kalbinde gizlenmiş gerçekleri, ilk ağızdan öğrenme şansını veriyor. Luc Jacquet’nin yönettiği belgesel film Buz ve Gökyüzü M3 Film dağıtımıyla Mars Production tarafından vizyona çıkarıldı.

Son Efsane (The Program)

Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğuyla dünyaca ünlü bir efsaneye dönüşen ve yıllar sonra doping kullandığını itiraf eden Lance Armstrong’un gerçek öyküsü. Spor yazarı David Walsh, Armstrong’un Fransa Bisiklet Turu başarısının sebebinin doping olduğuna inanmakta ve bu yalanı ortaya çıkarmak için araştırma yapmaktadır. Film, kazandığı başarılar ile kahramana dönüşen, Armstrong’un şöhret basamaklarındaki çıkış ve inişlerini anlatıyor. Stephen Frears’ın yönettiği filmde, Ben Foster, Chris O’Dowd, Guillaume Canet ile Dustin Hoffman oynuyor. Son Efsane M3 Film dağıtımıyla Fabula Films tarafından vizyona çıkarıldı.

Saklı

Vakur kişiliğiyle tanınan bir müzisyen Mahir Bey, kızının arkadaşı Duru ile saklı bir ilişki yaşamaktadır. Duru’nun babası Ali Bey geleneklerine bağlı, ailesine düşkün iki kız babasıdır. Mahir Bey ve Duru korkuları yüzünden birbirlerinden uzaklaşmak üzereyken, Ali Bey’in bu saklı ilişkiyi farketmesi an meselesidir. Saklı, ailede başlayan, toplum içerisinde deneyimlenerek öğrenilen ahlak kavramını algılamaya, bu bağlamda toplumun reflekslerine ayna tutmaya çalışıyor. Selim Evci’nin yönettiği filmde, İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen, Türkü Turan ile Pelin Akil oynuyor. Orak Film dağıtımıyla Evci Film tarafından vizyona çıkarıldı.

Delibal

Mimarlık öğrencisi Barış, Füsun’u ilk gördüğü anda hayatında hiç bilmediği bir duyguya kapılmıştır. Aşk Barış’ı yakalamıştır. Kimdir bu kız? Nerede yaşar? Ne yer? Ne içer? İsmini bile bilmediği ama aşık olduğu bu kıza ulaşmalıdır. Yakışıklı, ve içten olan Barış, sonunda Füsun’u kendine aşık eder, evlenirler. Her şey masallardaki gibidir. Fakat bir gün masal bozulur. Ali Bilgin’in yönettiği ve Çağatay Ulusoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Hüseyin Avni Danyal ile Mustafa Avkıran oynuyor. Delibal, Warner Bros. dağıtımıyla Ay Yapım tarafından vizyona çıkarıldı.

Kar Korsanları

Türkiye, askeri darbenin üzerinden 1 yıl geçmiştir. Doğunun en ücra köşesindeki tarihi bir kent olan Kars’ta o yıl, halk için kömür ihtiyacı, özgürlük ihtiyacıyla yarışmaktadır. Birkaç devlet kurumu ve ayrıcalıklı kişi dışında, o kış kömüre ulaşabilmek imkânsızdır. Tek servetleri kızakları ve hayalleri olan Serhat, Gürbüz ve İbo, simsiyah kömürün peşinde dayanışmanın gücünü keşfedeceklerdir. Faruk Hacıhafızoğlu’nun yönettiği filmde Taha Tegin Özdemir, Yakup Özgür Kurtaal, Ömer Uluç ile İsa Mastar oynuyor. Kar Korsanları Orak Film dağıtımıyla Kars Film tarafından vizyona çıkarıldı.

Barselona’da Bir Yılbaşı Gecesi

(Barcelona Christmas Night),

Binlerce hikayenin saklı olduğu bir yılbaşı gecesinde çarpık ilişkiler yüzünden nice evlilikler yıkılmaktadır. Barselona’da bir yılbaşı gecesi Carles ve Paula, çatırdayan evliliklerini ayakta tutmanın mücadelesini verirken, Oscar hayatının aşkını arama yolunda hiç ummadığı bir limana demir atar. Dani de la Orden’in yönettiği filmde, Vicky Luengo, Aina Clotet, Alex Maruny ile Alexandra Jimenez’in oynuyor. Barselona’da Bir Yılbaşı Gecesi Bir Film dağıtımıyla Bir Film tarafından vizyona çıkarıldı.

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ