Reklam
Reklam

SİNEMADA BU HAFTA (19 Şubat 2016)

SİNEMADA BU HAFTA (19 Şubat 2016)
  • 19.02.2016
  • 792 kez okundu
Reklam

19 Şubat 2016 Cuma Filmleri

Hazırlayan: Tuncay Şerif

tuncayserif@gmail.com

sinema@kulturgazetesi.com

kultursanat@kulturgazetesi.com

 

HAFTANIN FAVORİ FİLMİ

GİZLİ DÜNYA

Tür : Dram  

Süre: 118 Dak.

Yapım : 2015 – İrlanda 

Yönetmen : Lenny Abrahamson

Senaryo : Emma Donoghue

Oyuncular : Brie Larson,  Jacob Tremblay,  Sean Bridgers,  Joan Allen,  William H. Macy

Yapımcı : Tessa Ross ,  Hartley Gorenstein

Dağıtım: PinemArt Film

 

ROOM GİZLİ DÜNYA

Filmin Konusu:

Toronto Film Festivali’nde “Halkın Seçimi” ödülü ile Altın Küre’de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alan ve “En İyi Kadın Oyuncu”, “En iyi Film”, “En İyi Yönetmen”, En İyi Uyarlama Senaryo” dallarında Oscar adayı olan “ROOM: Gizli Dünya”, bir anne ve çocuğu arasındaki sonsuz sevginin benzersiz ve dokunaklı hikâyesini anlatıyor.

“Room: Gizli Dünya”da Ma (Brie Larson), 7 yıl önce Nick (Sean Bridgers) tarafından kaçırılır ve bir odaya kapatılır.  2 yıl sonra oğlu Jack dünyaya gelir ve yaşam artık eskisinden de zor bir hale gelir.  Her iyi anne gibi, Ma da kendini Jack’in mutluluğuna adamıştır ve bu küçücük odada ona büyük bir dünya yaratmaya çalışır. Penceresi olmayan, 3’e 3 metre bir alanda, Ma üstü kapalı bir şekilde “Oda” dediği yerde, Jack’in iyi bir hayat yaşamasını sağlamak için elinden geleni yapar. Ama Jack’in, bitmek tükenmez soruları ve artık bu dünyanın ona yetmemesi, kaçmak için riskli bir plan yapmasına neden olacaktır.

Esaret ve özgür kalmaya dair gergin bir anlatımı olan,  hem de çocukluğun güzelliklerine yapılan duygusal yolculuğu, aile bağları ve dayanıklılığını anlatan “ROOM: Gizli Dünya”, Emma Donoghue’nun çok satan ödüllü kitabından uyarlanmıştır. Yönetmen Lenny Abrahamson, Jack ve Ma’nın tamamen tekil dünyalarını kalbi sıkıştıran, yoğun, sinemasal bir hayata dönüştürürken de romana sadık kalmıştır. Film, en karanlık koşullarda bile aile sevgisinin üstün gelen gücünü sergiliyor.

 

HAFTANIN DİĞER FİLMLERİ

Saul’un Oğlu

Bugüne kadar soykırım üzerine çekilmiş filmlerden farklı bir yaklaşım izleyen film, Yahudi soykırımını bütün dehşeti ile ortaya koyuyor. Naziler tarafından toplama kampında iş yapmaya zorlanan Yahudi esir Saul’un hayatının iki gününe odaklanılıyor. Saul, bir gün cesetlerin yakıldığı imha fırınında oğlu olduğunu düşündüğü bir çocuğun cesedini görür. Saul, oğlunun cesedini yakılmaktan kurtarıp usulünce toprağa vermeyi istemektedir.

Filmin yönetmeni aszlo Nemes. Oyuncular:  Geza Röhrig, Levente Molnar, Urs Rechn, Todd Charmont.   Saul’un Oğlu (Saul Fia – Son of Saul), M3 Film dağıtımıyla Fabula Films tarafından vizyona çıkarılıyor.

Ayı Kardeşler: Kurtarma Operasyonu

Ayı kardeşler ormanda buldukları küçük bir kız çocuğunu sağ salim evine ulaştırabilmek için, maceraya atılırlar. 3 boyutlu versiyonu da olan film çocuklara maceralı dakikalar yaşatacak. Animasyon türündeki filmin yönetmeni Ding Liang ile Fuyuan Liu. animasyon filmi Ayı Kardeşler: Kurtarma Operasyonu (Boonie Bears, to the Rescue), Bir Film dağıtımıyla Bir Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Osman Pazarlama

Film; Recep İvedik serisinin yeni bir versiyonu gibi… Osman, İstanbul’un orta halli mahallelerinden birinde hangardan bozma ofisinde Uzakdoğu’dan getirdiği ve kendi kendine ürettiği ürünlerin satışından zengin olup, kendisiyle aynı mahallede yaşayan aşık olduğu kızla evlenme hayali kuran küçük ölçekli bir girişimcidir. Aşık olduğu kız ile evlenebilmek için önündeki en büyük engel olan kızın babasına başarılı bir işadamı olduğunu ispat etmelidir.

Filmin yönetmeni Togan Gökbakar. Oyuncular:  Şahan Gökbakar, Mehmet Selim Akgül, Liberat Niyoyandika, Feriştah Senem Yıldırım. Osman Pazarlama, Warner Bros. dağıtımıyla Çamaşırhane Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ