Reklam
Reklam

Fest Travel’den Safranbolu Gezisi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Osmanlı mimarisinin özgün örnekleri olan evleri ile ünlü Safranbolu’ya 5-6 Mart 2016 tarihlerinde Fest Travel gezi tertipleyecek.

Fest Travel’den Safranbolu Gezisi
  • 05.01.2016
  • 1.308 kez okundu
Reklam

OBJEKTİFİN ARDINDAKİ SAFRANBOLU’YU KEŞFEDİN!
Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kültürel varlıklarından Safranbolu deyince aklımıza ilk olarak özgün mimariye sahip evleri geliyor. Safranbolu; Beypazarı, Taraklı ve Odunpazarı gibi klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî kentlerimizden biri. Özgün mimariye sahip evleri ile ünlü olan Safranbolu, sahip olduğu zengin kültürel mirası korumadaki başarısı sayesinde 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Kültürel ve ekonomik açıdan parladığı Osmanlı döneminde, İstanbul-Sinop kervanyolu üzerinde önemli bir konaklama merkezi olan Safranbolu, geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan kültürel mirasını, çevresel dokusu içinde koruyabilmiş kentlerimizden biri. Kente haklı bir ün kazandıran evleri, 18. ve 19. yüzyıl hayatını, kültürünü, ekonomisini, teknolojisini ve yaşama biçimini aktaran bir mimarlık bilgisi ile inşa edilmiş. Kentte bulunan yaklaşık 2000 geleneksel Türk evinin 800 kadarı yasal koruma altında bulunuyor.
Ödüllü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar eşliğinde 5-6 Mart 2016’da gerçekleştirilecek bu fotoğraf gezisi, mimariden çok daha fazlasını sunan müze-kentin benzersiz kültürel mirasını keşfedeceğiniz bir haftasonu kaçamağı…
Fest Travel’in düzenlediği bu fotoğraf gezisinde, geleneksel mimari örneklerinin görüleceği Yörük Köyü ve Bağlar ve Safranbolu evlerinin en güzellerinden Kaymakamlar Evi; Semerciler ve Dericiler Çarşıları ile Osmanlı döneminde lonca örgütlerinin bulunduğu Arasta, 17. yüzyıl mirası Cinci Han ve Türklerin Safranbolu’da konuşlandığı ilk nokta olan harika manzaralı Hıdırlık Tepesi gibi noktalardan, dünya mirası bu kent objektiflerin ardından, farklı bir açıyla keşfedilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ