Reklam
Reklam

ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYI MACARİSTAN’DA YAPILDI

XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Macaristan’ın Budapeşte kentinde bulunan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirildi.

ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYI MACARİSTAN’DA YAPILDI
  • 28.09.2016
  • 590 kez okundu
Reklam

XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı 26-27 Eylül 2016 tarihleri arasında Macaristan’ın Budapeşte kentinde bulunan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirileşti.

Bilkent Üniversitesi, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı, Macaristan’ın Budapeşte kentinde bulunan Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirilecek. Bilkent Üniversitesinden Kurultay Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rasim Özyürek, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref ATEŞ ve T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı’nın konuşmalarıyla kurultayın açılışı gerçekleştirilecek.

130 bilim insanı katıldı

Açılış konuşmalarının ardından beş ayrı salonda 130 bilim insanı bildirilerini sundu. Bildirilerin tartışmaya açılacağı XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı’nın sonunda Dr. Abide Doğan ve Dr. Naciye Yıldız başkanlığında toplanacak komisyon tarafından hazırlanacak sonuç bildirisi tüm delegelere okunacak. Sonuç bildirisinin okunmasının ardından katılımcılar için Budapeşte’de tarihî gezi düzenlendi.

Türk dili ile ilgili gelişmeler ve yeni tespitler

Bilimsel nitelikli ve geniş katılımlı olan uluslararası kurultayın ayrıntılarına ilişkin bilgi veren XI. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Düzenleme Kurulu Başkanı Rasim Özyürek, Türk dili ile ilgili gelişmelerin görüşüleceği ve yeni tespitlerin tartışılacağı kurultay ilk gün çalışmalarının 09.00’da başlayıp 18.00’de sona ereceğini belirtti.

  1. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Düzenleme Kurulu Başkanı Özyürek,” Türk dili kurultayları, güzel Türkçemizin özelleştirilmesi, tarihsel kaynakların araştırılması, incelemelerin yapılması, dilimizdeki iletişimsizlik nedenlerinin ortaya konulması bakımından önem arz etmektedir.” dedi.

Rasim Özyürek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bilindiği gibi Türkçemiz geniş bir coğrafyaya yayılmış, yaygın kullanılan bir dildir. Türkçe, insanlarımız arasında düşünce, duygu ve inanç birliği oluşturan, toplumsal yapıyı güçlendiren, kardeş ülke ve topluluklar arasında kitleleri yakınlaştıran güçlü bir bağdır. Bu bağlamda Türk dilinin zenginleşerek geleceğe taşınmasında yazarlarımıza, bilim insanlarımıza, eğitim kurumlarımıza, basın-yayın organlarına ve vatandaşlarımıza büyük görevler düşmektedir.”

Herkesin Dil Bayramı’nı da kutlayan Özyürek, dil kurultaylarının yapılmasında yol gösterici olarak gördükleri Türkçe sevdalısı Prof. Dr. İhsan Doğramacı’yı rahmet ve minnetle andığını sözlerine ekledi.

 

Etiketler: / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ