Reklam
Reklam

Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti

Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul’da bir araya gelecek ve 27 Ağustos’ta gerçekleşecek “Türkçe Bayramı”nın akabinde Türkiye’ye veda edecekler.

Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
  • 18.08.2016
  • 592 kez okundu
Reklam

Dünyanın dört bir yanında yaşayan gençlere güzel dilimizi öğretmek amacıyla yola çıkan Yunus Emre Enstitüsü’nün 2016 Türkçe Yaz Okulu kapsamında düzenlediği “Kültür Geceleri” program dizisi Sakarya’da gerçekleştirildi.

Turkce_Yaz_Okulu_Dostluk_Tiri_Etkinligi111

Tuncay Önür // Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen program, Sakarya Üniversitesi TÖMER Şubesinde eğitim alan ve kültür etkinliklerine katılan Yunus Emre Enstitüsü öğrencilerinin Sakarya Kent Meydanı’nda Dostluk Tırı’nı karşılamalarıyla başladı.

17 Ağustos deprem şehitlerini andılar

Karşılamanın ardından 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde gerçekleşen programda öğrenciler halkı tek tek selamlayıp Sakaryalılara taziye mesajlarını ilettiler. Duygu yüklü anların yaşandığı programın ardından “Kültür Geceleri” isimli programın yapılacağı Sakarya Ofis Sanat Merkezi’ne geçildi. Program, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri”ne ilişkin kısa filmlerin gösterimi sonrasında ise “Türkçe Yarışıyorum” etkinliği düzenlendi.

“Dostluk Tırı” il il gezerek Türkçe Yaz Okulu öğrencileriyle buluşuyor

Yarışmaya Türkçe Yaz Okulu öğrencilerinden Nino Tsintsadze, Tamari Guchmazashvili, Khatia Muradasvili, Mariam Khabuliani ve Elnara Mamedova katıldı. Türkiye’nin kültürü, tarihi, sanatı, Türkçe dilbilgisi ve Sakarya ile ilgili sorulara cevap veren öğrencilerden üçü 10 sorudan 8’ine doğru cevap vererek birinciliği paylaştı. Kazananlara ödüllerinin takdim edilmesinin ardından program, toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Türkçe Yaz Okulu için özel olarak hazırlanan “Dostluk Tırı”, 4 Ağustos’ta başladığı yolculuğunda 6 il gezdi. Şu ana kadar Samsun, Ankara, Denizli, İzmir, Denizli, Çanakkale ve Bursa’ya giden “Dostluk Tırı”, Ağustos ayı sonuna kadar Kocaeli, Edirne ve İstanbul’da “Kültür Geceleri” program dizisini sürdürecek. “Dostluk Tırı”, 18 Ağustos akşamı Kocaeli’nde Kocaeli Üniversitesi’nde Türkçe öğrenen öğrencilerle buluşacak.

“Türkçe Bayramı” ile Türkiye’ye veda edecekler

16 farklı şehirde 20 gruba ayrılan öğrenciler, 21 Ağustos’a kadar Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında üniversitelerde eğitim programlarına devam edecekler. Programın son 1 haftasında ise öğrenciler İstanbul’da bir araya gelecek ve 27 Ağustos’ta gerçekleşecek “Türkçe Bayramı”nın akabinde Türkiye’ye veda edecekler. Türkçe Bayramında misafir öğrencilerimiz “İnsan ve Türkçe” temalı kapanış gösterisiyle dünyaya “Türkçe” barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderecek.

Türkçe Yaz Okuluna Katılan Ülke Listesi şu şekilde;

Afganistan – Kabil, Almanya – Köln, Amman-Ürdün, Arnavutluk – Tiran, İşkodra, Avusturya – Viyana, Azerbaycan – Bakü, Belçika – Brüksel, Bosna Hersek – Saraybosna, Mostar, Foynitsa, Cezayir – Cezayir, Fas – Rabat, Fransa – Paris, Gürcistan – Tiflis, İngiltere – Londra, İran – Tahran, Filistin – Kudüs, İtalya – Roma, Japonya – Tokyo, Karadağ – Podgoritsa, Kazakistan – Astana, Kırgızistan – Bişkek, Kosova – Priştine, Prizren ve İpek, Lübnan – Beyrut, Macaristan- Budapeşte, Makedonya – Üsküp, Mısır – Kahire, İskenderiye, Polonya – Varşova, Romanya – Bükreş, Köstence, Sırbistan – Belgrad, Sudan-Hartum.

Türkoloji Projesi Kapsamında Katılan Ülke Listesi;

Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Estonya, Hırvatistan, Hindistan, Irak, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Pakistan, Rusya, Slovakya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Yunanistan.

Türkçe Yaz Okulunun Gerçekleştiği Üniversiteler;

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, On Sekiz Mart Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, On dokuz Mayıs Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (DİLMER), Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Samsun Şubesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Bursa Şubesi.

Etiketler: / / / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ