Reklam
Reklam

Türk Resminin Ustaları Müzayedede

Antik A.Ş.’nin yaptığı müzayedede yer alan Stefano Ussi’nin “Sürre Alayı” konulu eseri büyük ilgi gördü.

Türk Resminin Ustaları Müzayedede
  • 07.12.2015
  • 1.407 kez okundu
Reklam

Tuncay Önür

türk resminin ustaları STEFANO USSI111Antik A.Ş. 6 Aralık Pazar günü saat 14.30’da Antik Palace’da gerçekleştirdiği “Değerli Tablolar ve Osmanlı Eserleri” müzayedesi ile koleksiyonculara görsel bir şölen sundu. Müzayedede yer alan Stefano Ussi’nin “Sürre Alayı” konulu eseri ve Naci Kalmukoğlu’nun “Padişahın Cuma Selamlığı’nda Yeni Cami’ye gelişi” konulu eserler büyük ilgi gördü.

Mısır Hidivi İsmail Paşa, Süveyş Kanalı’nın açılış töreninde tanıdığı Ussi’ye, her yıl Kabe’nin üzerine örtülmek üzere hazırlanan işlemeli örtüyü taşıyan “Sürre Alayı” konulu bir tablo ısmarladı. Tablo Kabe’ye hediye (mahmil) götürmek üzere İstanbul’dan yola çıkan, Kahire’den geçişinde kervan ile birlikte giden hacıları ve onları koruyan Türk atlılarını betimleyen bir kompozisyon olacaktı. Ussi, 1873 yılında tamamladığı eseri önce Viyana sergisine gönderdi. Daha sonra eserin Mısır’a gönderileceğini haber alan Sultan Abdülaziz, tabloyu Dolmabahçe Sarayı’na kazandırdı. Müzayede’de yer alan eser, bu zengin kompozisyonun küçük bir versiyonu olup, sanatçı tarafından 1874 yılında İtalya’nın Mısır Büyükelçisi Ekselans De Martino’ya ithaf edilerek armağan ettiği eserdir. 

Türk Resmi’nin en önemli usta sanatçılarından Süleyman Seyyid’e ait şaheser bir natürmort, Naci Kalmukoğlu’nun başyaıt eseri olarak gösterilen “Padişahın Yeni Cami’ye gelişi” konulu eseri de müzayede de yer aldı.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ