Reklam
Reklam

SABANCI VAKFI “KISA FİLM YARIŞMASI” İLE MÜLTECİ KADINLARIN SORUNLARINI BEYAZ PERDEYE TAŞIYOR

Kısa Film Yarışmasında, Mülteci kadınlar sorununu en iyi şekilde sunan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan eserlerin birincisine 15 bin TL, ikincisine 10 bin TL, üçüncüsüne 5 bin TL verilecek.

SABANCI VAKFI “KISA FİLM YARIŞMASI” İLE MÜLTECİ KADINLARIN SORUNLARINI BEYAZ PERDEYE TAŞIYOR
  • 06.09.2016
  • 445 kez okundu
Reklam

 SABANCI VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI GÜLER SABANCI: “ACILARI PAYLAŞMANIN ÖTESİNE GEÇMELİYİZ… SADECE MÜLTECİ KADINLARIN DEĞİL TÜM KADINLARIN TEHLİKELERDEN KORUNMASI VE EŞİT İNSAN HAKLARINA SAHİP OLMASI İÇİN ACİLEN HAREKETE GEÇMEK GEREKİYOR. 

Sabancı Vakfı, “insan haklarının geliştirilmesi” ve “toplumsal hayata katılımın eşit şartlarda olması” amacıyla çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle hayata geçirilen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması ile toplumsal sorunların sanat aracılığıyla ele alınmasının sağlanması ve sinemanın yaratıcı bakış açısından yararlanarak toplumsal konularda farkındalık ve bilinç oluşturulması amaçlanıyor.

Mülteci kadınlar sorununu en iyi şekilde sunan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan eserlerin birincisine 15 bin TL, ikincisine 10 bin TL, üçüncüsüne 5 bin TL verilecek. 2017 Ocak ayında; finale kalan eserler www.kisafilmplatformu.org web sitesinden duyurulacak ve gala gecesinde ödüller sahiplerine verilecek.

 Bu yılki konusu “Mülteci Kadınlar” olan yarışmanın basın toplantısı Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yarışma konusunun mesajını oluşturan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Reza Deghati ve yarışmanın sanat yönetmenliğini yürüten Zeynep Atakan da toplantıya katıldı.

 “Mülteci kadınlar konusunda acıları paylaşmanın ötesine geçmemiz gerekiyor”

Konuşmasına Sabancı Vakfı’nın uzun yıllardır Türkiye’de toplumsal kalkınmaya ve gelişmeye katkı sağlayan çalışmaları desteklediğini belirterek başlayan Güler Sabancı, “Sabancı Vakfı olarak, çok üzerinde durduğumuz 10 yıldır çalıştığımız ve sözcülüğünü yaptığımız bir konu var. O da kız çocuklarının eğitimine en az 18 yaşına kadar devam etmesi ve erken yaşta zorla evliliklerin önlenmesi. Bu çalışmalarımızı gören sevgili Sezen Aksu bize bir hediye verdi. Sezen Aksu’nun söz ve müziğini yazdığı, Sertab Erener’in seslendirdiği ‘Kız Leyla’ şarkısı ve daha sonra çekilen klibi çok etkili oldu. Bu bize ilham verdi” dedi.

 Sabancı “Mülteci kadınlar konusunda acıları paylaşmanın ötesine de geçmemiz gerekiyor… Dünyadaki mülteci nüfusunun %70’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Sadece mülteci kadınların değil tüm kadınların, tehlikelerden korunması ve eşit insan haklarına sahip olması için acilen harekete geçmek gerekiyor. Kadınların yaşadıkları sorunların herkes tarafından anlaşılması için bu alanda farkındalığı sürekli artırma yolunda çalışmamız gerekiyor. Kısa Film Yarışması’nın temel hedefi de sanatçıların bu konuya dikkat çekmesini sağlamaktır. Böyle projeler çoğaldıkça, bu konular toplumun tüm kesimleri tarafından çok daha iyi anlaşılacak ve hep gündemde kalarak daha fazla çözüm yolu bulunmasına faydamız olacak. Bu alanda özellikle genç sanatçılara, onların ifade gücüne ve yaratıcılıklarına güveniyoruz.” Diyerek sözlerini bitirdi.

 Güler Sabancı, yarışmanın kanaat önderi Reza Deghati’nin mesajı ile tüm sanatseverleri yarışmaya davet etti; ”Mülteci kadınlar tarihin sessiz kahramanlarıdır. Lütfen onlara ses vermek için bize katılın.”

 “Mülteci olmanın yükü yine kadınların omuzlarında”

Kısa Film Yarışmasıyla ilgili detayları açıklayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan Toplumdaki birliğin ve huzurun var olması için öncelikle yaşadığımız sorunların ve haklarımızın farkında olmak ve elimizden geliyorsa çözümüne katkıda bulunmak gerekiyor. Bu farkındalığı yaratmak için de etkili araçlara ihtiyacımız var. Biz de sinemanın etki gücünden faydalanarak, toplumsal konulara dikkat çekmek ve çözüm yolları için harekete geçmek üzere yola çıkıyoruz… Yarışmamızda bu yıl, insanları mülteci kadınların sorunları üzerinde daha fazla düşünmeye, farkında olmaya ve elini taşın altına koymaya teşvik etmek istedik.” dedi.

 Türkiye’de Suriye’den ve diğer ülkelerden gelenlerle birlikte kayıtlı 3,2 milyon mültecinin yaşadığının altını çizen KoyunsağanBu nüfusun üçte ikisini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Görüyoruz ki mülteci olmanın yükü de yine kadınların omuzlarında… Bu konuda yapılacak her çalışmaya, hatta en ufak katkıya dahi çok ihtiyaç var. Kısa Film Yarışması’nın mülteci sorununu görünür kılmak için önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz ve yeni sanatçıların yetişmesine de vesile olmak istiyoruz. Hedeflerimizden bir tanesi de; yarışmamızı uluslararası platformlara taşımak ve toplumsal sorunlarla çözümlerinin buralarda da gündem yaratmasına aracı olmak…” dedi.

 Başvurular 5 Aralık’a kadar devam edecek

8 Eylül-5 Aralık 2016 tarihleri arasında başvuruların kabul edileceği Kısa Film Yarışması’na katılacak kişilerden en fazla 5 dakikada mülteci kadınlar sorununu kendilerine özgü bir bakış açısıyla anlatmaları bekleniyor. Yarışmaya katılanların eserleri, öncelikle ön jürinin değerlendirmesinden geçecek. Finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yaparak, ödüle hak kazanan 3 eseri belirleyecek.

 Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği yarışmaya daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul edilecek. Eser sahiplerinin bugüne kadar çekmiş olduğu herhangi bir uzun metraj filmi bulunmaması gerekiyor.

 

 

Etiketler: / / / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ