Reklam
Reklam

RANDEVU İSTANBUL’DA İPEK YOLU BULUŞMASI

20. Randevu İstanbul’da CRI (China Radio International) ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen “Çin’e Bak, Dünyayı Gör” Çin ile Türkiye arasında hem kültürel alışveriş hem de sektörel iş birliği oluşturmayı hedefliyor.

RANDEVU İSTANBUL’DA İPEK YOLU BULUŞMASI
  • 03.12.2017
  • 44 kez okundu
Reklam

 “Çin-Türkiye Sineması Panelleri” sinema yazarı Tunca Arslan’ın moderatörlüğünde 2 Aralık Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde gerçekleşti.

Çin ve Türkiye sinemalarının güncel durumlarına, bu sektörlerdeki yeni açılımlara ve vizyonlara ışık tutarken, bir yandan da Türk ve Çin kültürleri arasındaki ortak geçmişi ve geleceğe dönük paylaşım ile iş birliği olanaklarını, iki kültürün birbirine katabileceklerini tartışmayı amaç edinen paneller gün boyu üç ana başlık altında yer aldı.

Panelin açılış konuşmasını TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar yaptı. Yaşar konuşmasına, ‘’Büyük bir kültür, büyük bir sinema endüstrisi ile birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz’’ sözleriyle başladı ve şöyle devam etti: ‘’Kültürel değerlerinden erişebildiğimiz kadarıyla yararlandığımız Çin kültürüne, Çin’in son yıllarda yaptığı ataklara ve Çin sinemasındaki gelişmeye bu paneller sayesinde daha yakından bakacağız. Kültürel olarak yakın olduğumuz, akraba kültürler sayıldığımız, coğrafi olarak da yakınlıklarımızın olduğu Çin ve sineması ile sinema potansiyelimizi ortak ürünler etrafında bir araya getirebilmek istiyoruz. Karşılıklı deneyimlerimizden fayda sağlayarak ortak iş birliklerini arttırmayı görevlerimizden biri olarak görüyoruz. 26 yıllık bir vakıf olarak ilk adımı atıyoruz. Türsak Vakfı olarak bunu yapmaktan, bu buluşmayı ilk kez Randevu İstanbul çatısı altında gerçekleştirmekten gurur duyuyorum.”

Güncel Çin-Türk Sinemaları ve Sinema Sektörleri, Çin ve Türk Sinemalarında “Kadın Bakışı” ve Çin ve Türk Sinemalarında “Yeni Nesil Sinemacılar” başlıklı oturumların gerçekleştiği panelde Çin ve Türkiye sinemalarında güncel yönelimler; ülkede popüler sinemanın ve sanat sinemasının güncel durumu; sektörlerin gelişme planları, yeni pazarlara açılmanın önündeki engeller, bu yöndeki çalışmalar ve planlar; İpek Yolu’nda Sinema, Çin ve Türkiye arasındaki geçmişten gelen kültürel bağlar ve geleceğe yönelik iş birliği olanakları yanı sıra her iki ülkenin kadın sinemacıları arasında bir iletişim ortamının yaratılması için önemli adımlar atıldı. Çin Sineması’ndan önemli yapımcı ve yönetmenlerin konuşmacı olarak katıldığı panele Türkiye’den TESİYAP Genel Sekreteri, Yapımcı Burhan Gün, Manchester Üniversitesi Kültürel Ekonomi Öğretim Üyesi ve Çin Bankacılık Programı Direktörü Prof. İsmail Ertürk, Yönetmen Ömer Faruk Sorak, Yönetmen ve senarist Özcan Alper, Yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, Yapımcı ve senarist Emine Yıldırım, Yönetmen Sevinç Baloğlu Oyuncu ve Yönetmen Ayris Alptekin, Yapımcı Dorukhan Acar, Yönetmen Emin Alper ve Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün katıldı.

İpek Yolu’nun iki ucunda bulunan ve bu ticaret-kültür yolunun tarih boyunca en aktif belirleyicileri olmuş Türkiye ve Çin sinema sektörlerini buluşturmak, geçmişten gelen kültürel bağlar üzerinden geleceğe dönük iş birliği, ortak yapım ve yeni pazar olanaklarının araştırmak amacıyla gerçekleştirilen ve Çinli sinemacıların ortak yapım projelerini sunmasıyla başlayan İpek Yolu Sektör Buluşması ise her iki ülkenin sinemacıları tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Etiketler: / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ