Reklam
Reklam

Obama’nın Özel Temsilcisi Şarık Zafer IRCICA’yı ziyaret etti

ABD Dışişleri Bakanlığı Müslüman Topluluklar Özel Temsilcisi Shaarik Zafar, IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren’i ziyaret etti.

Obama’nın Özel Temsilcisi Şarık Zafer IRCICA’yı ziyaret etti
  • 17.12.2015
  • 734 kez okundu
Reklam

Obama’nın Müslüman Topluluklar Özel Temsilcisi Zafar IRCICA’yı ziyaret etti 

Tuncay Önür

ABD Dışişleri Bakanlığı Müslüman Topluluklar Özel Temsilcisi Shaarik Zafar, IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren’i ziyaret etti.

IRCICA’nın çalışmaları hakkında Shaarik Zafar’a bilgi veren Eren, özellikle Müslüman topluluklarla Batı dünyası arasında geçmişte ve günümüzde gerçekleşen kültür, bilim ve sanat alışverişleri konularında IRCICA’nın incelemelerini anlattı. ABD Dışişleri Bakanlığı Müslüman Topluluklar Özel Temsilcisi Shaarik H. Zafar, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren’i ziyaret etti. 17 Aralık 2015’te Yıldız Sarayı’ndaki IRCICA Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette, Doç. Dr. Eren, IRCICA’nın faaliyetleri hakkında Zafar’e bilgi verdi. Özellikle Müslüman topluluklarla Batı dünyası arasında geçmişte ve günümüzde gerçekleşen kültür, bilim ve sanat alışverişleri konularındaki incelemelerini anlatan Eren, IRCICA’nın bu gayretleriyle dünya kültürlerinin birbirlerine yaptıkları karşılıklı katkılara önem verilmesi ve öğrenilmesi yönünde yeni ufuklar açmayı amaçladıklarını söyledi.

 Shaarik H. Zafar kimdir?

ABD Dışişleri Bakanlığında Müslüman Topluluklar Özel Temsilcisi görevine Temmuz 2014’te atanan Shaarik H. Zafar, Texas Üniversitesi’nde hukuk eğitimi gördü.Pakistan asıllı hukukçu, ABD’de çeşitli devlet kademelerinde etkili görevlerde bulundu.

IRCICA Hakkında

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın ilk kültürel alt organı olan IRCICA faaliyetlerine 1979 yılında başlamıştır. IRCICA, dünyanın çeşitli bölgelerinde İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin tarihi hakkında araştırma, yayın ve kongreler düzenlemektedir. İslam kültür ve medeniyeti sahasında çalışan araştırmacılar için kaynak oluşturan elyazması ve basılı eserlerin, arşiv belgelerinin ve diğer kaynakların bibliyografya ve kataloglar hazırlanmaktadır. Şehirlerin ve anıtların incelenmesi ve korunması amacıyla faaliyetler planlamakta, öneriler ortaya koymakta ve mimari atölye çalışmalarını, restorasyon ve koruma çalışmalarını yürütmektedir. İslam mimarisi konusunda yarışmalar düzenlemekte ve yayınlar hazırlamaktadır. IRCICA Kütüphanesi Koleksiyonu’nda; 81 bin kitap, nadir eser ve tez, 2 bin 30 başlıkta , 20 bin cilt ve 115 bin sayı süreli yayın, 4 bin 100 ayrı basım, 10 bin 300 gri yayın, 1660 harita dışında 180 bin arşiv belgesi bulunmaktadır. IRCICA Kütüphanesine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Tarihî fotoğraf arşivinde 19. yüzyıl sonu -20. yüzyıl başı döneminde İslam ülkelerinde şehirleri, anıtları, sosyal hayattan kesitleri gösteren 38.000 fotoğraflık Yıldız Albümlerinin yeniden basımları bulunmaktadır. IRCICA arşivinde toplam 65 bin fotoğraf bulunmaktadır. IRCICA faaliyetlerini Tarihi Yıldız Sarayı’nda sürdürmektedir.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ