Reklam
Reklam

Necip Fazıl Ödülleri’nin bu yıl üçüncüsü düzenlendi.

Edebiyat ve fikir dünyasında büyük heyecan uyandıran ‘Necip Fazıl Ödülleri’ 10 Aralık Cumartesi akşamı saat 18:30’dan itibaren canlı yayınla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Necip Fazıl Ödülleri’nin bu yıl üçüncüsü düzenlendi.
  • 11.12.2016
  • 488 kez okundu
Reklam

Halil Onur Ahsen // Eserleri ve fikirleriyle nesillere öncülük eden üstat Necip Fazıl’ın kültürel ve manevi mirasını yaşatmak amacıyla milli iradenin sesi Star Gazetesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle verilen Necip Fazıl Ödülleri’nin bu yıl üçüncüsü düzenlendi.

Fikir sanat dünyamıza özgün eserleriyle katkı sağlayan yapıtların sahipleri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle ödülleriyle buluştu.

Edebiyat, kültür-sanat, medya, iş ve akademi dünyası, sivil toplum kuruluşları ve devlet protokolünden seçkin isimlerin de katıldığı ödül töreni, 24 TV ve TV 360 ortak yayını ile ekranlara yansıdı.

Edebiyat ve fikir dünyasında büyük heyecan uyandıran ‘Necip Fazıl Ödülleri’ 10 Aralık Cumartesi akşamı saat 18:30’dan itibaren canlı yayınla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.
NECİP FAZIL SAYGI ÖDÜLÜ

“MUSTAFA KUTLU”

EDEBİYATTA BİR YOL AÇICI

Hikâyeleri ile Türk edebiyatına, fikir yazıları ve denemeleri ile de düşünce dünyasına yeni ufuklar açan Mustafa Kutlu, 40 yılı aşkın süredir ‘yol gösterici’ olmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra, otuz yıla varan Dergâh Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği esnasındaki çabaları ve yönlendiriciliği ile pek çok genç edebiyatçının yetişmesine katkı sağlayan Mustafa Kutlu Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görüldü.

* * *

NECİP FAZIL ŞİİR ÖDÜLÜ

“EBUBEKİR EROĞLU”

GELENEĞİN BİRİKİMİNİ GÜNÜMÜZE TAŞIDI

Ebubekir Eroğlu, Modern Türk şiirinde geleneğin birikimini en iyi anlayıp yorumlayan ve bunu ustalıklı biçimde şiirine yansıtan sanatçılardan biri oldu. 1970’lerden bu yana hem şair kimliği, hem de şiirin teorik ve tarihi üzerine kaleme aldığı eserle yol aldı. Bu birikim ve ustalıkla Yönelişler dergisi etrafında genç isimlere öncülük ve yönlendiricilik yaptı. Şiirde özgün ve uzun yol koşucusu olarak Ebubekir Eroğlu Necip Fazıl Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

* * *

NECİP FAZIL HİKÂYE ROMAN ÖDÜLÜ

“CİHAN AKTAŞ”

YALNIZLAŞAN BİREYİN HİKÂYESİNİ YAZDI

Cihan Aktaş hikâye ve romanlarında, bireyin kimlik ve kişilik arayışlarına yerli ve içeriden bir bakışla eğildi. Özellikle mütedeyyin kadınların uğradığı toplumsal baskıları, çevre sıkıştırmalarını, inançları uğruna ailesine bile yabancılaşmak durumunda kalan, yalnızlaşan insanın dramını ustalıklı bir anlatımla eserlerine taşıdı. Tüm bunları yaparken Türkçe’nin anlatım zemininde yeni imkânları araştıran Cihan Aktaş, Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü’ne layık görüldü.

* * *

NECİP FAZIL FİKİR ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

“YAŞAR ÇAĞBAYIR”

TÜRKÇE’NİN SÖZ ZENGİNLİĞİNİ KANITLADI

Yaşar Çağbayır çok uzun yılların emek ürünü olarak kaleme aldığı Büyük Türkçe Sözlük’ü önce beş cilt olarak yayınladı, ardından 10 ciltten oluşan devasa bir kültür hazinesine dönüştürdü. Çağbayır, ‘Orhun Yazıtlarından Günümüz Türkiye Türkçesi’nin Söz Varlığı’ üst başlığını taşıyan bu hacimli eseriyle, Türkçe’nin zenginliğini, inceliğini ve yaygınlığını kanıtladı. TİKA tarafından yayınlanan 310 bin kelimelik Büyük Türkçe Sözlük adlı eseri ile Yaşar Çağbayır, Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

* * *

NECİP FAZIL İLK ESERLER ÖDÜLÜ

“EMEL ÖZKAN”

İÇİMİZDEKİ AYNA ŞİİR Şiirlerinde dönemin yaygın eğilimlerinin dışında, kendine özgü bir şiir dili kuran ve bu dili giderek geliştiren, yeni kuşak şairlerden Emel Özkan’ın özgün yanı, sade ama etkili ve çarpıcı bir Türkçe ile yazmasıdır. Şiirlerinde, gündelik hayatın, nesnelerin, durumların bilgisi ve bu bilginin ender görülen bir duyarlılıkla kendi formunun ifadesi öne çıkmaktadır. Emel Özkan, ilk iki kitabındaki özgün şiirsel nitelik ve Türkçe konusundaki süreklilik arz eden titizliği ve dikkatiyle, Necip Fazıl İlk Eserler Ödülüne layık görülmüştür.

* * *

NECİP FAZIL İLK ESERLER ÖDÜLÜ

“MUSTAFA ÇİFTCİ”

ANADOLU’NUN YENİ ÖYKÜCÜSÜ

Mustafa Çiftci, öykü sanatına Anadolu’nun sıcaklığını, samimiyetini ve incelikli mizah duygusunu yansıtan üslubuyla kısa sürede edebiyat çevrelerinin dikkatini çekmeyi başardı. İlk iki eserinde ortaya koyduğu anlatım yeteneği gelecek vadeden bir sanatçının kuvvetli ve emin adımlarla geldiğinin işareti oldu. Mustafa Çiftci, Anadolu insanının hayatından kesitleri çarpıcı bir üslupla yansıtması ve orijinal diliyle Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü.

JÜRİ HEYETİ

Necip Fazıl Ödülleri 2016 Jüri Heyetinde; Edebiyatçı-Şair-Yazar-Gazeteci, Beşir Ayvazoğlu, Yazar-Akademisyen Fatih Andı, Yazar-Akademisyen Hicabi Kırlangıç, Akademisyen Nurcan Yurdakul, Şair-Akademisyen Osman Konuk ve Yazar-Akademisyen Turan Karataş bulunmaktadır.

Etiketler: / / / / / / / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ