Reklam
Reklam

Epilepsi ve Ben Resim Yarışması

Epilepsi hastası çocukların ve gençlerin kendilerini, hayallerini ve hissettiklerini resmettikleri; 6 -11 yaş ve 12 -16 yaş olmak üzere iki kategoride yapılan Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’na başvurular 22 Nisan’a kadar yapılabilecek.

Epilepsi ve Ben Resim Yarışması
  • 23.03.2016
  • 701 kez okundu
Reklam

Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması 10’uncu yılında

Çocuk ve genç epilepsi hastalarına sosyal destek sunmak ve toplumsal farkındalık yaratmak için düzenlenen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması 10’uncu yılını kutluyor. Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından UCB Pharma’nın desteği ile gerçekleştirilen yarışma, bu yıl da Türkiye’nin her yerinden çocukların ve gençlerin hayallerini resimleri aracılığıyla anlatmasını sağlayacak.

Rakamlar dünyada yaklaşık 50 milyon, Türkiye’de ise 700 bin epilepsi hastası olduğunu gösteriyor. Her 100 kişiden birinde görülen ve bu oranla dünyadaki en yaygın nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsi, beyinde var olan elektriğin aşırı artması ile ortaya çıkıyor. Epilepsi, diyabet gibi kronik hastalıklardan farklı olmasa da toplumdaki ön yargılar hastaların sosyal yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Epilepsiye dikkat çekmek için Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından, UCB Pharma’nın destekleriyle gerçekleştirilen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması 10’uncu yılını kutluyor.

Epilepsi hastası çocukların ve gençlerin kendilerini, hayallerini ve hissettiklerini resmettikleri Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’nın 6 -11 yaş ve 12 -16 yaş olmak üzere iki kategoride düzenlendiğini söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Dalı’ndan ve Türk Epilepsi ile Savaş Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Barış Baklan, “Yarışma, hastaların kendilerini ifade etmesini sağlamasının yanında epilepsiden etkilenen bireylerin ve ailelerin birleştirilmesine de olanak tanıyor. On yıldır Türkiye’nin her yerinden katılımcılarla birbirinden güzel eserlerin ortaya çıktığı bu yarışma ile toplumsal önyargıya maruz kalan çocuklara, gençlere ve ailelerine destek olmayı ve bu hastalığa dikkat çekmeyi amaçlıyoruz” dediler.

Dereceye girenler ödül kazanıyor

Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’nda, her 2 kategoride ilk 3’e girenlere Türk Epilepsi ve Savaş Derneği tarafından ödül veriliyor. Türk Epilepsi İle Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Candan Gürses, yarışma hakkında şunları söyledi: ‘’Halk arasında düşünülenin aksine epilepsi bulaşıcı, cinli ya da perili bir hastalık değildir. Gerçekleştirdiğimiz projelerle, hastalığa karşı toplumda oluşan sosyal tabuları değiştirmeyi ve epilepsi hastası bireyleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda 10. yılını kutlayan Epilepsi ve Ben Resim Yarışması da bu amacımızdan yola çıkarak epilepsi hastası çocukların ve gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koymalarına yardımcı oluyor’’ dedi.

Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Prof. Dr. Barış Baklan, “Yarışmada katılımcılardan epilepsiyi algılayışlarını, epilepsi ile birlikte nasıl yaşadıklarını, epilepsinin kendilerini nasıl etkilediğini resmetmelerini bekliyoruz. On yıldır yarışma ile epilepsi hastası çocuk ve gençlerimizin yeteneklerini görmek bizi çok mutlu ediyor. Her bir resim, bizim için ayrı bir anlam taşıyor.” diye konuştular. Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Prof. Dr. Barış Baklan hastalığını, hayallerini ve umutlarını resimleri aracılığıyla tüm Türkiye’ye anlatmak isteyen epilepsi hastası çocuk ve gençlerin yarışmaya 22 Nisan 2016 tarihine kadar başvurabileceğini belirtti.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiler ve başvuru formuna www.epilepsiveben.net sitesinden ulaşılabiliyor.

 

 

Etiketler: / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ