Reklam
Reklam

Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshaları Kûfi Sergisi’nde

Avrupa’yı rönesansa hazırlayan Endülüs Medeniyeti Kûfi” Sergisi’nde ziyaretçileriyle buluşan Kur’an nüshaları, Endülüs’ün İslam kitap sanatına katkılarını gözler önüne sermektedir.

Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshaları Kûfi Sergisi’nde
  • 19.04.2016
  • 663 kez okundu
Reklam

Endülüs ve Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshaları Kûfi Sergisi’nde

 Avrupa’yı Rönesans’a hazırlayan, muhteşem mimarisi, zengin tarihi ve dünyaya bıraktığı düşünsel ve bilimsel mirasla bugün bile ışıltısını kaybetmeden araştırmalara konu olan Endülüs’ün ünlü sanat merkezlerinde hazırlanan ve “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisi’nde de ziyaretçileriyle buluşan Kur’an nüshaları, Endülüs’ün İslam kitap sanatına katkılarını gözler önüne sermektedir.

 İbn-i Arabi’yi yetiştirecek kadar mistik, astronomi, tıp, coğrafya ve matematik gibi birçok disiplinde yeni değerler üretecek kadar bilimsel… Elhamra Sarayı, Kordoba Camii ve Giralda Kulesi gibi güzel ve egzotik yapıların arkasındaki büyük güç… Geride büyük bir düşünsel miras bırakan İslam Medeniyeti Endülüs’te, de kitap sanatına büyük ilgi gösterdi. Avrupa’yı Rönesans’a hazırlayan parlak medeniyet, geride görkemli eserler bıraktı. Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisi, işte bu parlak döneme ait nadir eserlere ev sahipliği yapıyor.

 Kareye yakın ölçülerde, parşömen üzerine sepya (kahverengi) mürekkep ve Mağribî hatla yazılmış, muhteşem tezhiplerle süslenmiş Kur’an-ı Kerim nüshaları 10 Mayıs’a kadar “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisinde sanatseverleri bekliyor. Üç yüz yıl boyunca Endülüs’te hazırlanan Kur’an nüshalarının görkemli örneklerini bir arada görebilme imkânı açısından büyük bir öneme sahip olan bu sergi, 11.-13. yüzyıllara ait olan bu Mushafların, hattı ile tezhiplerindeki ustalığı, özeni, hüneri ve İslam kitap sanatına yansıyan Endülüs üslubunu gözler önüne sermekte.

 Endülüs Medeniyeti, Ebu Kasım ve İbn-i Rüşd gibi önemli bilim adamı ve filozoflar yetiştirmiş. Onların eserleriyle Ortaçağ Avrupası’nın entelektüel hayatını şekillendirici rol oynamış bir medeniyet. “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” Sergisinde bulunan ve genel olarak Muvahhidler (1157-1232) dönemine ait olan nüshalar, devrin ünlü hattatları tarafından yazılmış, usta müzehhipler tarafından süslenmiş. Endülüslü hattatlar bu nüshalar da Kur’an nüshalarının ilk hattı olarak kabul edilen Kûfinin bölgesel özelliklerle biçimlenen bir türü olan batı Kûfisini yani Mağribi ’yi kullanmışlar.

 Endülüs edebiyat açısından da parlak geçen bir dönem olduğundan edebiyat baş tacı

edilmiş. Ve devrin mimari özelliklerini yansıtan Elhamra Sarayı’nın duvar ve sütunları elliden fazla şiir, bu şiirlerden alıntılar ve birçok farklı Kur’an ayetiyle süslenmiş. Edebiyatı seven ve bir şiiri yaşayan medeniyet olarak bugün bile gözümüzü kamaştıran bu devir de Kûfi yazı, saraylarda binalarda, el sanatlarında ve günlük yaşamda da severek kullanılmış.

 Endülüs İslam Medeniyetinde kitap sanatının izini nüshalar üzerinden sürebilmek için “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: KÛFİ” sergisini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) tarafından Türk Hava Yolları’nın katkıları ve Sevgi Kutluay’ın küratörlüğünde düzenlenen sergi, 10 Mayıs’a kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde görülebilecek. Serginin bilim kurulunda Prof. Dr. Tayyar Altınkulaç, Doç. Dr. Süleyman Berk, Yard. Doç. Dr. Kamil Yaşaroğlu ve Sevgi Kutluay gibi birbirinden değerli isimler yer alıyor.

 

Etiketler: / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ