Reklam
Reklam

Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı

Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç’i, doğumunun 100’üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
  • 10.12.2016
  • 458 kez okundu
Reklam

cemil-meric111

Tuncay Önür//Türk edebiyat ve sosyoloji tarihinin usta isimlerinden Cemil Meriç, Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği sempozyumla anıldı. Birbirinden değerli yazar, şair ve akademisyenlerin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen sempozyum 11 Aralık Pazar gününe kadar sürecek. Açılış oturumuna Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ünlü düşünürün kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, Beşir Ayvazoğlu, Cevat Özkaya, Prof. Dr. Hüsamettin Arslan ve Yıldız Ramazanoğlu ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların ardından Başkan Murat Aydın, Bakan Nabi Avcı’ya hediye takdiminde bulundu.

BAKAN AVCI’DAN SEMPOZYUMU KAÇIRANLARA SEVİNDİREN HABER

Program kaydının bakanlığın sitesinde yer alabileceğini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Bu ve bunun gibi anma faaliyetleri örnek teşkil edecektir. Şöyle bir teselli buluyorum kendimde: Tüm konuşmalar ve sempozyum kayda alınıyor. Biraz önce de dikkat ettim kayda alan arkadaşlarımız yakın plan çalıştıklarından biz ve bizim gibi sempozyumun tamamını takip edemeyecekler daha sonra telafi etme fırsatını bulucak. Ayrıca Kültür Bakanlığı’mızın oluşturmakta olduğu internet portalına da bu sempozyuma yer verme fırsatımız olur. Böylelikle sempozyumu takip edememiş olanlar oradan telafi edebilirler. İnsanlar düşünen insanları seyretmeyi daha çok severler. BBC yaptığı araştırmada bu cümleyi doğrulamak adına düşünen insanların konuştuğu programların daha çok izlendiğini belirtiyor. Biz de burada düşünen insanları göreceğiz, dinleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“EV SAHİBİ OLMAKTAN SON DERECE MUTLUYUZ”

Cemil Meriç’in zamanın ötesinde biri olarak tanımlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Cemil Meriç, adeta bir deniz feneri gibi yol göstermiştir. Bugün bizlere düşen Cemil Meriç’in heyecanını elden geldiğince çoğaltmaktır. Zira gençliğinde bugünü kıyasladığında Cemil Meriç’in zamanın ötesinde bir anlam ihtiva ettiğini görüyorum. Geçmişte ne kadar heyecan duyuyorsam bugün de aynı heyecanı duyuyorum. Bu yüzden Cemil Meriç ile milletimiz, özelde gençlerimiz arasındaki mesafenin ortadan kalkması için var gücümüzle çaba sarf etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu bakımdan biz Zeytinburnu Belediyesi olarak bu gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz” şeklinde konuştu.

USTA’NIN KIZI SEMPOZYUMDA KONUŞTU

Sempozyumda konuşan düşünürün kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, “Zannediyorum ki bu yıl Aralık ayında Cemil Meriç’in doğumunun 100’üncü yılı vesilesiyle yapılan törenler, Mevlana’nın Şeb-i Aruz’una da denk geliyor. Türkiye’de şu sırada üzerinde en çok durulan, en çok sevilen ve okunan iki isimden birisi olması şerefine Cemil Meriç layık görülüyor ne mutlu bize” diye konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, programa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya hediye takdim etti. “Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu: Bu Ülke’yi Yeniden Düşünmek” Sempozyumu 11 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

 

Etiketler: / / / / / /

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde “Buzul Kıta Antarktika’dan Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı.
Cemil Meriç Doğumunun 100’üncü Yılında Anıldı
Usta edebiyatçı ve düşünür Cemil Meriç'i, doğumunun 100'üncü yılında Zeytinburnu Belediyesi düzenlediği sempozyumla andı. Anma programına Kültür ve Turizm Bakanı...
Diriliş Ertuğrul’u 173 ülkede milyonlar izliyor
TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul; Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Rusya, Tayland, Mısır, Etiyopya, Kamboçya, Finlandiya...
Gürcistan’da “Ethno Fest – 2016” Festivali düzenlendi
Gürcistan başkenti Tiflis'te 1. Uluslararası Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Festivali "Ethno Fest - 2016" düzenlendi. Yunus Emre standı birincilik...
Abdi İbrahim’in Edirne Dârüşşifası İyileştirme Projesi’ne Altın Havan Ödülü
Beş asırlık tıp tarihini gün ışığına çıkaran ve çağdaş müzecilik anlayışıyla Abdi İbrahim tarafından yenilenen Darüşşifa'yı bir yılda 235 bin...
Heyecanla beklenen Diriliş Ertuğrul yeniden başladı
Yapımcılığını Tekden Film’in yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yazdığı, Metin Günay’ın yönetmenliğini üstlendiği...
Altın Portakal’da en iyi film: TEREDDÜT
Yeşim Ustaoğlu’nun "Tereddüt" filmi uluslararası yarışma bölümünde ’en iyi film’ seçilirken, Ulusal Yarışmanın en iyi filmi "Mavi Bisiklet" oldu.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
19.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.
EXPO 2016’da Eritre Milli Günü kutlandı
EXPO 2016 Antalya'nın simgesi olan Turkcell EXPO Kulesi de milli gün sebebiyle Eritre bayrağının renkleri olan kırmız, mavi ve yeşil...
Kurban Bayramı’nda tatilcilerin gözdeleri
Seyahat sektörünün pazarlama uzmanı, Only Travel Marketing, Kurban Bayramı’nda en çok rağbet gören tur paketlerini açıkladı.
Kanuni Sultan Süleyman” sergisi 6 Eylül’de açılıyor.
Yunus Emre Enstitüsü'nün tertiplediği "Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan'da Kalan Yürek" isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Macaristan'da açıılıyor.
Orta Asya’dan Anadolu’ya; Geleneksel Sporlar Yeniden Can Buluyor!
26 Ağustos 2016’da görkemli bir açılışla kapılarını açacak ve 3 gün boyunca hiç durmadan devam edecek Etnospor Kültür Festivali için...
Türkçe Yaz Okulu “Kültür Geceleri” Sakarya’da gerçekleşti
Programın son 1 haftasında öğrenciler İstanbul'da bir araya gelecek ve 27 Ağustos'ta gerçekleşecek "Türkçe Bayramı"nın akabinde Türkiye'ye veda edecekler.
1001 İcat Sergisi 15 Ağustos’a kadar Biruni Üniversitesi’nde…
İslam medeniyetinin bin yıllık Orta Çağ’da bilimsel ve kültürel farkındalığı artırmayı amaçlayan Uluslararası 1001 İcat Sergisi, Biruni Üniversitesi tarafından Türkiye'ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ