Reklam
Reklam

Abdulhamit Avşar, Kafkas İslam Ordusu’nu TYB İstanbul’da Anlattı

Mihrabad Yayınları arasında neşredilen Kafkas İslam Ordusu–Yitik Neslin Hikâyesi adlı eser yazarı tarafından Kızlarağası medresesinde anlatıldı.

Abdulhamit Avşar, Kafkas İslam Ordusu’nu TYB İstanbul’da Anlattı
  • 04.05.2019
  • 156 kez okundu
Reklam

Değerli ilim adamı, televizyoncu ve yazar Doç. Dr. Abdulhamit Avşar, uzun yıllar büyük emek vererek yayına hazırladığı ve Mihrabad Yayınları arasında neşredilen Kafkas İslam Ordusu–Yitik Neslin Hikâyesi adlı eserini Kızlarağası medresesinde anlattı. Tarihsever okuyuculara ve kültür dünyamıza kazandırılan eserde yakın dönemin bilinmeyenleri aydınlığa kavuşuyor. Eser hakkında Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde bir tanıtım toplantısı yapıldı. Kazakistan’da görev yapan Avşar, bu toplantıda eserin yazılış hikâyesini anlattıktan sonra, dinleyicilerin sorularına cevapladı ve kitabını imzaladı.

Başta Osmanlı ve Azerbaycan Türkü olmak üzere muhtelif İslam ülkelerinden derlenerek kurulan Kafkas İslam Ordusu, Osmanlı Devleti’nin Azerbaycan’daki kardeşlerimizin korunması amacıyla oluşturduğu askerî bir güçtü. Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Paşa’nın komutasındaki bu düzenli ordu sayesinde, Azerbaycan’ın başşehri Bakü’nün kurtarılması ve 15 Eylül 1918 tarihinde bağımsız Azerbaycan Devleti’nin kurulması sağlanmıştır. Abdulhamit Avşar eserini, Kafkas İslam Ordusu’nun yakınlarıyla yaptığı görüşmeler ve röportajlarla bir ‘sözlü tarih araştırması’ olarak hazırladı. Bu çalışma, bir belgesel olarak da hazırlandı ve gösterildi.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ